Kurtulmuş’tan iktisat değerlendirmesi! “Evet ekonomide problemler var fakat…”

18.12.2021
Kurtulmuş’tan iktisat değerlendirmesi! “Evet ekonomide problemler var fakat…”


Kurtulmuş, Kızılcahamam’da bir otelde düzenlenen AK Parti İstanbul Mahalle Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılışında yapmış olduğu konuşmaya salondakileri selamlayarak başlayarak, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

“Bu hareketin, bu davanın yükünü senelerdir çeken, en zor şartlarda vatandaşımızın birebir şehrin en ücra köşelerinde muhatabı olarak taleplerini, beklentilerini alan, siyasete onu taşıyan, milletimizin dertlerine ortak olan ve bu anlamda da milletimizle hemhal olarak, AK Parti’nin hakkaten bir dava hareketi bulunduğunu milletin içinden çıkan bir büyük millet partisi bulunduğunu milletimize göstermiş oluyorsunuz. Bundan dolayı mahalle başkanı arkadaşlarımı yürekten kutlama ediyorum.”

Şartlar ne olursa olsun iddia sahibi bir siyasal partinin en mühim gücünün teşkilat gücü bulunduğunu belirten Kurtulmuş, “Ankara’da ne yapmış olursanız, hangi fikri geliştirirseniz, hangi siyaseti çoğaltırsanız çoğaltın, bu tarz şeyleri geliştirecek, bu tarz şeyleri milletimizle paylaşacak ve bu anlamda da Türkiye siyasetine yön verecek olan aslolan unsurun direkt doğruya halkla temas içinde olan, milletimize bu anlamda hem fikriyatımızı özetleyen hem milletimizi dinleyerek bizim hangi istikamette yürümemiz icap ettiğinin işaretlerini veren siz kıymetli teşkilat mensuplarısınız.” dedi.

Teşkilatı kuvvetli ve güçlü olmayan bir siyasal partinin, fikri ne kadar kuvvetli olursa olsun, iktidarda ne kadar fazla kalırsa kalsın bu gücünün oldukca fazla tesirinin olamayacağını vurgulayan Numan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Onun için diyoruz ki her şeyden önemlisi, tüm siyasal faaliyetlerimizin en üstünde gördüğümüz yer partimizin teşkilatıdır. Teşkilat yapımızdır ve teşkilatımızın ağırlıklı yükünü çeken siz mahalle başkanı arkadaşlarımızdır. ’94 ruhu’ diyoruz ya, Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği 94 seçimlerine gelmeden bir süre evvel İstanbul’da tüm mahalle başkanlarının toplandığı büyük bir toplantı vardı.

O görüşmede bir tek iki dost, iki mahalle başkanı toplantıya katılamadı. Onlardan birisi işte akrabası vefat etmiş, onun için memleketine gitmiş. Bir diğeri ise hatırladığım kadarıyla ameliyat olmak için hastaneye yatırılmış fakat hemen hemen ameliyat olmamış. O vakit Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul İl Başkanı. O vakit rahmetli Erbakan, Cumhurbaşkanımız da diyor ki ‘O hastanede yatan ameliyat oldu mu, olmadı mı?’ ‘Hemen hemen olmadı, yarın ya da birkaç gün sonrasında olacak.’ yanıtını alınca, ‘O vakit diyor onu da çağırın. O da gelsin ondan sonrasında toplantıya başlamış olalım.’ Toplantı bir eksikle başlıyor. O da mecburi bir eksikle başlıyor. O çalışmalarla, o şuurlu çalışmalarla, Tanrı’ın izniyle 1994’te İstanbul’da olmayacak zannedilen bir şey oluyor. Ve Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak siyasette yeni bir sayfanın açılmasının yolu açılıyor.”

Kurtulmuş, 2023’te de aynen 94 ruhu şeklinde yeni bir başlangıcı ve sayfayı açarak Recep Tayyip Erdoğan’ı yine Cumhurbaşkanı seçmek için çalışacaklarını belirterek, “2023’e çeyrek kaldı. Bunlar aslen seçim çalışmalarımızın da bir hazırlığıdır. Bu anlamda yığınağımızı, bu hazırlık safhasında en iyi şekilde yapacağız ve inşallah eksiksiz, gediksiz bir halde yol alacağız.” dedi.

Gömü ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’a yeni görevinde başarılar dileyen Numan Kurtulmuş, “Burada yeri gelmişken de Bakan Yardımcısı olarak görevine başlamış olan Mahmut Gürcan kardeşimize de üstün başarılar temenni ediyorum. Zor zamanda zor bir göreve geldi. Tanrı yüz aklığı versin, Tanrı muvaffak eylesin. Böylece İstanbul teşkilatımız kendi içinden bir arkadaşımızı daha Ankara’da mühim bir makama göndererek üstüne düşen sorumluluklarını yerine getirdiğini de göstermiş oldu.” diye konuştu.

“DÜNYANIN BÜTÜN BÜYÜK GÜÇLERİ BİR SAVAŞ İÇERİSİNDE”

Dünyanın olağanüstü büyük bir türbülanstan geçtiğini bildiren Kurtulmuş, şu şekilde devam etti:

“Dünyada neredeyse her yerinde fakat bilhassa bizim merkezinde bulunduğumuz Kafkaslar, Karadeniz, Balkanlar, Akdeniz, Ege Denizi, Orta Doğu ve Şimal Afrika coğrafyasında, dünyanın tüm büyük güçlerinin kapıştığını, yeni dünyanın iktisat politik dengelerinin tamamının kurulması için en mühim merkez, en mühim odak olunan alan olarak merkezinde bulunduğumuz alan bulunduğunu tamamımız biliyoruz.

Dünya, tabiri caizse, esasen çoktan bir 3. Dünya Savaşı’nın içine girmiştir. Bu fukara bunu neredeyse 10 yıl evvel söylüyordu. Ekonomik olarak, siyasal olarak, vekalet savaşları adı altında, tecim savaşları adı altında verilen örtülü savaşlar ve mücadelelerle dünyanın tüm büyük güçleri tam manasıyla bir çelişki, çatışma, rekabet ve hatta söylediğim şeklinde bir harp içerisindedir.”

Bir yanda ABD Birleşik Devletleri, bir yanda Çin, bir yanda Rusya ve bir yanda da Avrupa Birliğinin dünyanın derhal her yerindeki bölgelerde güç savaşlarını sürdürdüğünü vurgulayan Kurtulmuş, “Ukrayna üstünden Avrupa Birliği ile Rusya’nın mücadelesi, Kafkaslarda ABD ile Rusya’nın mücadelesi, Orta Doğu’da ABD, Avrupa Birliği, Rusya ve öteki ülkelerin mücadelesi. Aynı şekilde Çin’in dünya pazarlarına açılmak için oluşturduğu yol ve dönem projesi ile Çin’in hem Rusya, Rusya’yla beraber Avrupa ve ABD üstündeki yapmaya çalmış olduğu baskıların mücadelenin geçmiş olduğu alan burasıdır, bu coğrafyadır ve bu coğrafyanın en mühim ülkesi, bu coğrafyanın amiral gemisi de Türkiye’dir.” diye konuştu.

Türkiye’nin bu coğrafyada yalnız başına kalmamasının ve kuvvetli bir ülke olarak yoluna devam etmesinin tekrardan kuvvetli büyük Türkiye’yi kurmanın bir tek bir siyasal seçenek değil bir siyasal zorunluluk bulunduğunu aktaran Kurtulmuş, “Malazgirt’ten bu yana bu topraklarda bu şekilde rahat içinde geçen neredeyse bir günümüz olmamıştır. Fakat sizi temin ederek söylerim ki oldukca yakın tarihimizdeki en mühim kargaşalık, kargaşa ve en mühim geçiş dönemlerinden birini şimdi yaşıyoruz, içinde bulunuyoruz.” dedi.

Kurtulmuş, Türkiye’nin bu coğrafyada, her iki ayağı da sağlam basan, ekonomisi ve siyaseti oldukca kuvvetli bir ülke olarak yol almaktan başka bir mecburiyeti bulunmadığını altını çizdi.

Türkiye’nin yönünün ne doğu ne de batı bulunduğunu söyleyen Kurtulmuş, “Türkiye’nin yönü kendi eksenidir, Türkiye kendi eksenini tahkim etmeye çalışıyor, tekrardan kuvvetli bir Türkiye olarak tekrardan ayağa kalkmaya çalışıyor. Bunu anlamazsak işte geçmiş dönemlerde tartışması olduğu şeklinde kendi köklerimizi terk ederek, başkasına benzeyerek yükselebileceğimizi, büyüyebileceğimizi zannederiz.” diye konuştu.

Osmanlı’nın, Selçuklu’nun evlatları olarak günün icabını yerine getirerek, Türkiye’yi daha kuvvetli bir halde ayağa kaldıracaklarını söyleyen Kurtulmuş, şu şekilde devam etti:

“Mücadelemizin ana fikri burasıdır. Bu coğrafyada bağımsız, kuvvetli bir Türkiye olarak ayakta durmaktan ve dünyada örnek olmaktan başka hiçbir şansımız, hiçbir seçeneğimiz yoktur. Yoksa geçmiş dönemlerde olduğu şeklinde eğer birazcık tökezlersek, birazcık bu idealimizden vazgeçersek esasen dünyayı bir harp alanına döndürmüş olan büyük güçler, Türkiye’yi hareketsiz bırakmak, Türkiye’yi kendi alanında hapsetmek için esasen planlarını yapıyorlar.

Osmanlı’yı da dağıtan zihniyet, Türkiye’yi dağıtma fikrinden de vazgeçmiş değildir. Bu coğrafyayı paramparça etme fikrinden vazgeçmiş değildir. Bu coğrafyayı toplayacak olan, derleyecek olan, kuşatacak olan ve hep birlikte kuvvetli bir geleceğe taşıyacak olan sizsiniz, sizin temsil ettiğiniz uygarlık siyasetidir, AK Parti’nin siyasetidir.”

“TÜRKİYE, EKONOMİDE DIŞA BAĞIMLI BİR ÜLKE OLARAK YOLUNA DEVAM EDEMEZ”

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye, her şeyden ilkin ekonomide dışa bağımlı bir ülke olarak yoluna devam edemez. Sıcak para cenneti olan, geçmiş dönemlerde yaptığımız yanlışlıklar şeklinde yüksek faizlerle dışarıdan gelen düşük kurlarla Türkiye’ye gelen sıcak para üstünden maalesef yabancı malların satılmış olduğu bir ülke haline gelemez. Ya bu istikamette yürüyeceksiniz kısaca dışarıdan gelen malları alacak. Faizleri yüksek bir halde vererek içeride bir halde paranın olmasını temin edeceksiniz, bu bir yoldur. Ya da milletçe, alın teriyle, kol gücüyle, düşünce ve zihin gücüyle üretecek, ihraç edecek ve dünya milletleriyle rekabet ederek dünya milletlerinden para kazanacaksınız ve böylece kasalarınızı dolduracaksınız. Türkiye ikinci istikameti tercih etmekte ve o istikamette yürümektedir.”

“KAPASİTE KULLANIM ORANLARI CİDDİ ŞEKİLDE YÜKSELDİ”

Kurtulmuş, “İçinden geçmekte olduğumuz bu zor devrin şartlarını oldukca iyi biliyor ve gereklerini de yerine getirmeye çaba ediyoruz. Türkiye, şu an itibariyle bu senenin sonunda 221 milyar dolar ihracatı olan bir ülke olacak. Bu senenin sonu itibariyle Türkiye, dünya averajının, gelişmiş ülke averajının 2 katı olan yüzde 10’luk bir gelişme hızıyla dünyada destan yazan ülkelerden birisi olacak.” dedi.

Türkiye’nin istihdamda, pandemi öncesindeki döneme dönen 24 milyon istihdam seviyesine ulaşmış bir ülke olarak yoluna devam edeceğini söyleyen Kurtulmuş, şu şekilde konuştu:

“BU YOL BAĞIMSIZLIK YOLUDUR”

“Kapasite kullanım oranları ciddi bir halde terfi etti, yükselmeye devam edecek. Tüm bunların için söylüyorum? Evet ekonomide problemler var. Yurttaşlarımız ciddi bazı sıkıntıları çekiyor fakat minimum muhalefetin görmüş olduğu kadar bu tarz şeyleri görüyor ve bunların giderilmesi için canla başla çaba sarf ediyoruz. Sadece üreten, çoğaltan, istihdam üreten, ihracat icra eden, yatırım icra eden bir Türkiye olma istikametinde asla vazgeçmeyeceğiz. Bu sebeple bu yol bağımsızlık yoludur. Eğer kendiniz üretirseniz, eğer kendinizi ihracatınızı yapmış olursanız, mallarınızı, ürünlerinizi rekabetçi bir duruma getirirseniz. dünyada etkin bir ülke olmuş olursunuz.”

Tekrardan büyük ve kuvvetli Türkiye hedefinde, en mühim unsurlardan birisinin Türkiye’nin endüstri alanındaki gelişmesi bulunduğunu kaydeden Kurtulmuş, şunları bildirdi:

“Bilhassa ulusal müdafa sanayimiz alanındaki gelişme olağanüstü göz kamaştırıyor. Piyade tüfeğini başkasından almak için kuyrukta bekleyen bir Türkiye vardı. Ne vakit? Fazlaca uzak değil 20 yıl evvel. İHA’ları, ABD’dan almak için SİHA değil İHA’ları, ABD’dan almak için kuyrukta bekleyen bir Türkiye vardı. Daha yakın zamanlara kadar. Bırakın korvetleri deniz araçlarını vesaire kendi silahlarını temel silahlarını üretemeyen bir Türkiye vardı.

İnsanlık zamanı bizlere bir şey öğretiyor. Müdafa sanayisinde kuvvetli olmayan hiçbir ülkenin, ulusal bağımsızlığını sağlaması mümkün değildir. Müdafa sanayinde kuvvetli olmak hem ülkelerin ulusal menfaatleri çerçevesinde stratejilerini, taktiklerini, politikalarını geliştirmelerini sağlarken bununla birlikte da müdafa endüstri birçok sanayisinde gelişmesine vesile oluyor. Bu Avrupa’da da Rusya’da ABD’da da bu şekilde olmuştur. Şimdi Türkiye’de müdafa sanayindeki gelişmelerimiz yan sanayileri de destekleyerek hakkaten mühim bir çıkışı yakalamış oluyor.”

Bu anlamda Türkiye’nin, SİHA ve TİHA’larını yaptığını hatırlatan Kurtulmuş, “Türkiye, helikopter motorunu, roket motorunu, denizde insansız araçlarını üretti. Türkiye kendi ulusal LHD’sini kısaca amfibi tipi korvetlerini üretti. Ve inşallah şimdi İspanyollarla birlikte kendi tayyare gemisini yapmak için adımlarını atıyor. Bunlar birileri tarafınca asla görülmüyor, önemsenmiyor. Hatta bu tarz şeyleri söylediğinizde, ‘nasıl yapsak bunlar karın mı doyuruyor?’ diyor. Evet bu sektörler, birçok insanoğlunun istihdam sağlam istihdamını sağlıyor.” dedi.

Tekrardan kuvvetli ve büyük Türkiye’nin, bununla birlikte dış politikada da etkin olan bir Türkiye bulunduğunu söyleyen Numan Kurtulmuş, bu doğrultuda bir tek son yıllarda yaşanılanların gözden geçirildiğinde, Türkiye’nin dış politikada ne kadar etkili ve ilkeli bir duruş sergilediğinin görüleceğini belirtti.

“TÜRKİYE’NİN YIKILMAMASI İÇİN ALLAH’A DUA ETTİLER”

İstanbul’da 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin gerçekleştirildiğini hatırlatan Kurtulmuş, “Sayın Cumhurbaşkanımız Afrika Zirvesi’ni gerçekleştiriyor. Afrikalı liderlerle hem topluca toplantılar yapılıyor hem de birebir görüşmelerle ülkelerimiz ve genel olarak Afrika’yla Türkiye’nin iş birliğinin artırılmasına çalışılıyor.” dedi.

Sudan’ın başkenti Hartum’da Camii Kebir Meydanı’nda 15 Temmuz gecesi insanların sabaha kadar camilerde durduğunu söyleyen Kurtulmuş, şu şekilde devam etti:

“O insanoğlu, İslam’ın son kalesi olarak gördükleri Türkiye’nin yıkılmaması için Tanrı’a yakarış ettiler. Şunu söylemek isterim, Afrikalı için beyaz adam zalimdi, despottu, emperyalistti, sömürücüydü. Osmanlı yıkıldıktan sonrasında gene bir beyaz adam geldi, beyaz adamlar geldi. Türkiye’den insanoğlu geldi. Şimdi bugünkü Afrika zirvesinin özeti odur. Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye, Afrikalı dostlarına diyor ki ‘Verin elinizi, uzatın. Hep birlikte kardeşçe beraber ayağa kalkalım. Beraber zalimlere karşı savaşım edelim.’ Bu toplantı dünya 5’ten büyüktür yolunda atılmış mühim adımlardan biridir. Tanrı hayırlı, verimli sonuçlar almayı nasip etsin.”

Türkiye’nin ulusal menfaatlerini korumada hiçbir gerilimi göze almaktan vazgeçmediklerin vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Tüm gerilimleri göze aldık. Sözgelişi Libya meselesi, Doğu Akdeniz’de petrol arama meselesi, Ege Denizi’ndeki haklarımızın, hukukumuzun korunması meselesi, Kafkaslarda Azerbaycanlı kardeşlerimizin işgali sona erdirmesine verdiğimiz destek bu tarz şeyleri uzatabiliriz. Bizim ulusal menfaatlerimiz söz mevzusu olursa, kim ne gerilim çıkarırsa çıkarsın, Türkiye tüm gerilimlere karşıda yumruğunu sıkarak akıllı bir halde strateji izledi ve gerilimlerle Türkiye’nin terbiye edilmesine müsaade etmedi.

Hatta daha ilerisini söyleyeyim. Bazı gerilimleri de örnek olarak ABD Birleşik Devletleri’ne örnek olarak Avrupa Birliğine müttefikimiz olan bu ülkelere, sessiz, edilgen ve pısırık bir bağlaşık olmadığımızı da her alanda gösterdik, göstermeye devam ediyoruz. Neyi kastediyorum? ‘PYD/YPG’ye karşı operasyon yapamazsınız’ diye 50 bin kere söylediler. Kusura bakmayın. Burası sizin için bilmiyorum kaç bin kilometre ötede bir yer. Bizim ise burnumuzun dibi bahçemizin derhal dış sınırıdır. Dolayısıyla burada bu milletin güvenlik meselesinden asla ödün vermeyeceğiz.”

“ESKİ DEVİRLER DE GERİDE KALMIŞTIR”

Yunanistan’ın desteklenmeye devam edildiğini hatırlatan Numan Kurtulmuş, “Oralarda, Yunanistan’la ilgili meselelerde de tekrardan eski adetleri depreşti. Türkiye karşıtı politikaları geliştirmeye çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar. Dostluk başka, müttefiklik başka fakat müttefiklik uğruna ulusal menfaatlerimizi ayaklar altına aldıracak pısırık ve edilgen müttefiklik başkadır. Artık Türkiye’nin edilgen bir bağlaşık olduğu o eski devirler de geride kalmıştır. Kuvvetli ve etkin bir Türkiye olarak yolumuza devam ediyoruz.” dedi. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
“Niye ışıkları kapattınız?” dedi, tekrar gözünü açamadı
PARTNERMerakla bekleniyordu! AGİ'de yeni gelişmeMerakla bekleniyordu! AGİ’de yeni gelişme
İYİ Partili Koray Aydın'dan muhalefete eleştiriİYİ Partili Koray Aydın’dan muhalefete eleştiriYAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.