Kuru domates ihracatı 97 milyon dolara çıktı

16.01.2022
Kuru domates ihracatı 97 milyon dolara çıktıAkdeniz yiyecek kültürü içinde mühim bir yer tutan kuru domates ihracatı artmaya devam ediyor.


Kuru domates ihracatı 97 milyon dolara çıktı

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği verilerinden derlenen bilgiye gore, 2020’de 83 milyon dolar olan kuru domates ihracatı geçen yıl yüzde 17 arttı.

Kuru domates ihracatı miktarı önceki yıl 31,2 bin ton iken miktarı da 2021’de yüzde 18 yükselerek 36,8 bin tona çıktı.

PİZZA VE MAKARNADA KULLANILIYOR

Bilhassa pizza ve makarnalarda kullanımı dolayısıyla besin endüstrisinin talep etmiş olduğu bu üründe 106 ülkeye ihracat yapılmış oldu.

Kuru domates ihracatı 97 milyon dolara çıktı #1

TÜRK KURU DOMATESİNE İLGİ ARTTI

Dış satımda ilk üç sırayı ABD, İtalya ve Almanya alırken Hollanda, Belçika, Avustralya, Fransa ve Polonya da Türk kuru domatesine en oldukca talebin geldiği ülkeler içinde yer aldı.

Tazesi ve salçasından daha kıymetli Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Tayyare, kuru domateste Türkiye’nin dünyadaki mühim üreticiler içinde yer aldığını kaydederek, Ege Bölgesi’nin de ülkenin kuru domates üretim ve ihracatının yüzde 95’ini karşıladığını söylemiş oldu.

Kuru domates ihracatı 97 milyon dolara çıktı #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.