Kuru meyve ihracatı ilk çeyrekte 400 milyon doları aştı

21.04.2022
Kuru meyve ihracatı ilk çeyrekte 400 milyon doları aştıTürkiye’nin kuru meyve ve mamulleri sektörünün 3 aydaki ihracatı, geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 16 arttı.


Kuru meyve ihracatı ilk çeyrekte 400 milyon doları aştı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerinden derlenen bilgiye nazaran, Türkiye’nin kuru meyve ve mamulleri ihracatı her geçen gün artıyor.

Anadolu’da hazırlanan kuru meyvelerin ihracatından  403 milyon 251 bin dolar gelir elde edilerek tecim hacimleri geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 16 arttı.

Senenin ocak-mart döneminde 129 ülke ve özgür bölgeye ulaştırıldı.

İlk sırada çekirdeksiz kuru üzüm yer aldı

Sektörün en fazla ihraç etmiş olduğu ürün, 98 milyon 936 bin dolarla çekirdeksiz kuru üzüm oldu. Bu ürünü 91 milyon 626 bin dolarla kuru kayısı, 60 milyon 787 bin dolarla Antep fıstığı, 59 milyon 749 bin dolarla kuru incir takip etti. Antep fıstığında ihracatın geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 66 yükselmesi dikkati çekti.

Kuru meyve mamulleri ihracatında ilk sırada Ege İhracatçı Birlikleri yer aldı. Bu birlikten 199 milyon 295 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, ikinci sırada yer edinen Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinden ise 90 milyon 456 bin dolarlık dış satım yapılmış oldu.

ihracat

İhracatta Almanya ilk sırada

Söz mevzusu dönemde en fazla dış satım 163 milyon 783 bin dolar ile Avrupa Birliği ülkelerine yapılmış oldu. Bu ülkeler içinde Almanya 56 milyon 903 bin dolarlık ihracatla ilk sırada yer alırken bu ülkeyi 37 milyon 654 bin dolarla İngiltere, 28 milyon 487 bin dolarla İtalya izledi.

GAİB Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, Türkiye’nin çeşitli kuru meyve ürünleri bulunduğunu ve mühim ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

ihracat

Türkiye’nin ilk çeyrekteki ihracatı 403 milyon dolar

Geçen yıl kuru meyve ve mamulleri ihracatını 1,5 milyar dolar seviyelerinde kapattıklarını ifade eden Çıkmaz, şunları kaydetti:

“Senenin 3 ayındaki ihracatımız mühim bir seviyeye geldi. Türkiye’nin ilk çeyrekteki ihracatı 403 milyon dolar oldu ve geçmiş döneme nazaran yüzde 16 terfi etti. Sektörümüzün başarıya ulaşmış ihracatındaki etken, ürünlerimizin leziz ve kaliteli olmasıdır. Bölgemizden bilhassa Antep fıstığı, kayısı ve üzüm ihracatı yapılıyor. İnşallah kuru meyve ve mamulleri ihracatçıları olarak dış satışımızı yükselterek devam edeceğiz.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.