Kuyumcular Altınbank kuruyor

22.03.2022
Kuyumcular Altınbank kuruyorMeslek kuruluşları tarafınca kurulacak banka ile beraber kuyumcuların finans sorununu çözmek için kurulacak.

40 bin kuyumcu işletmesinden oluşan Türkiye kuyumcu ailesi, artık kendi uzmanlık bankasına kavuşuyor.

Kuyumculuk sektöründe yer edinen şirketlerin kredi ve finansal problemlerine kalıcı çözüm bulmak amacıyla hayata geçirilecek Altınbank, bu yıl faaliyete başlamış olacak.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, geliştirdikleri katma kıymetli üretimle ekonomide mühim bir role haiz olduklarını söylemiş oldu.

SEKTÖR PAYDAŞLARI BANKANIN ORTAĞI OLACAK

Atayık, kurulacak banka ile ilgili şunları kaydetti:

“Oda olarak kurulacak bu banka yardımıyla, meslektaşlarımızın finansal problemlerine çözüm getirecek zamanı bir hizmeti duyurmanın haklı gururu ve heyecanını yaşıyoruz. Altınbank, altın bankacılığının lokomotifi olacak. Tüm sektör paydaşlarımız bankanın ortağı olabilecek. Banka, sektöre hususi kredi mekanizmalarının geliştirilmesinde değişik bir yaklaşım getirecek.

Kuyumcular Altınbank kuruyor  #1

MEGA PROJELERE FİNANSAL KATKI

Altınbank ile ihracat ağırlıklı çalışan firmalar kolay kredi bulabilecek. Fabrikalarımız ve bilhassa minik ölçekli imalathane ve sanatkarlarımız etkin bir halde desteklenmiş olacak. Ek olarak, sektörümüzü ilgilendiren mega projelere de finansal katkı sunacak.

“TMSF VE BDDK İLE TEMASTAYIZ”

İKO olarak bir süredir Tutum Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), ilgili Bakanlıklar ile karşılıklı olarak sürdürdüğümüz görüşmelerde, meydana getirilen değerlendirmelerde mühim bir aşamaya geldik. Bir banka oluşturmak için TMSF ve BDDK ile yaptığımız görüşmelerde, sektörün yapısına uygun olan bir bankanın İKO önderliğinde tekrardan yapılandırılması hususunda ilerleme kaydetmiş bulunuyoruz.”

Kuyumcular Altınbank kuruyor  #2

DÜNYADA İLK

Altınbank’ın Türkiye’de altın piyasalarının regülasyonunda daha ilkin alınan sorumlulukları, Elektronik Fon Aktarma Sistemleri kısaca EFT altyapısı kullanılarak yapılabileceğinin daha ilkin kanıtlandığına işaret eden Atayık, şunları söylemiş oldu:

“Altınbank için üstünde çalıştığımız projelendirilmiş altın/emtia/döviz aktarma sistemleri kısaca EDT yardımıyla, kuyumculuk ve yetkili kurum organizasyonlarının kullanımı yardımıyla işlemler kolayca oluşturulabilecektir. Fiziki teslimat ve gizleme merkezleri, sektörde gelişmiş fiziki aktarma imkanları sağlanacak ve böylece devletimizde kim bilir dünyada eşi benzeri görülmemiş bir sistemin hayata geçirilmesini elde edecektir. Kuyumculuk ve mücevherat sektörümüzün kurumsal yapıları, organizasyonları, Türkiye’nin en ücra köşesinde bile hizmet veren 40 bin civarındaki kuyumcu meslektaşımızın gücünün de bu amaç doğrultusunda birleştirilmesiyle, ülkemiz, ekonomimiz ve sektörümüz adına bu girişimin başlatılması oldukca isabetli bir karar olmuştur.

“KIYMETLİ MADENLERE, KREDİLENDİRİLMESİNDEN GELEN TUTARDAN KARŞILANMAK ÜZERE KÂR PAYI VERİLECEK”

İKO Başkanı Atayık, “Mudilerden toplanan kıymetli madenlere, kredilendirilmesinden gelen tutardan karşılanmak suretiyle gene bu mudilere kar oranı verilecektir. Şu demek oluyor ki, altın mevduat hesabı sahiplerine Türkiye’de ve kim bilir dünyada ilk olarak minik fakat ilave bir getiri sağlanmış olacaktır.” dedi.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler