Le Pen seçilirse harp Avrupa’ya geri gelecek

13.04.2022
Le Pen seçilirse harp Avrupa’ya geri gelecekFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen cumhurbaşkanı seçilirse Avrupa’ya ırkçılığın ve savaşın geri geleceğini savundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkenin Strazburg kentinde düzenlemiş olduğu mitingde, mücadelesinin bir tek Fransa için değil, bununla beraber Avrupa için bulunduğunu altını çizdi.

“Le Pen seçilirse harp, Avrupa’ya geri gelir”

Aşırı sağın projesinin, Avrupa Birliği’nden çıkmak bulunduğunu kaydeden Macron, Le Pen’in cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Avrupa’ya milliyetçiliğin ve savaşın geri geleceğini söylemiş oldu.

Macron, Avrupa’da binlerce yıl savaşların yaşandığını, Avrupa’nın iç savaşlarla inşa edildiğini ve milliyetçiler arasındaki savaşlar sebebiyle birçok kez yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını aktardı.

Macron: Le Pen seçilirse savaş Avrupa ya geri gelecek #1

“Bizi harp ve krizlerden korumuş olan Avrupa Birliği”

AA’nın haberine nazaran; Macaristan’da olduğu benzer biçimde Le Pen’in git gide hukuka zarar verdiğini ifade eden Macron, imparatorluk rüyalarının da tekrardan kurulduğunu dile getirerek, “Bu bugün Rusya’nın ve başkalarının rüyası. Bazıları Fransa için çözümün Avrupa Birliği’nden çıkmak olduğuna inandırmak istiyor bu sebeple öteki Avrupalılarla savaşım etmek istiyor.” dedi.

Macron, bir tek Avrupa ile sulh için çalışılabileceğini ve Avrupa’nın kendilerini krizlerden ve savaştan koruduğunu belirtti.

Macron: Le Pen seçilirse savaş Avrupa ya geri gelecek #2

AİHM’den çıkacağız diyen Le Pen’e tepki

Le Pen’in, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Fransa’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taraf olamayacağını açıklamasına tepki gösteren Macron, AİHM’in ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) önemini söyledi.

Macron ile Le Pen, 24 Nisan’da düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda yarışacak.

Macron: Le Pen seçilirse savaş Avrupa ya geri gelecek #3

Macron: Le Pen seçilirse savaş Avrupa ya geri gelecek #4

Macron: Le Pen seçilirse savaş Avrupa ya geri gelecek #5

Macron: Le Pen seçilirse savaş Avrupa ya geri gelecek #6

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.