LG Energy Solution’dan dev yatırım: ABD’de pil üretim tesisi!

24.03.2022
LG Energy Solution’dan dev yatırım: ABD’de pil üretim tesisi!


Otomotiv sektöründe son yıllarda elektrikli otomobil devrimi yaşanıyor. Birçok büyük şirket, bu alanda devasa bütçeli yatırımlar yapıyor. Yalnız bu alandaki en büyük sorunlardan birisi de kuşkusuz batarya olarak gösteriliyor. LG Energy Solution’dan bu mevzuda büyük bir yatırım haberi geldi.

Toz tanesi boyutunda: İşte dünyanın en küçük bataryası!


Toz tanesi boyutunda: İşte dünyanın en küçük bataryası!

Dünyanın en küçük bataryası bir tuz tanesiyle aynı boyutta. Bilgisayara bile güç sağlayabilen mini bataryayla tanışın.

LG Energy Solution, Arizona’da pil tesisi inşa etmek için 1,4 milyar dolar yatırım yapmış oldu

Tesla, Lucid Motors, General Motors ve Proterra benzer halde şirketlere pil elde eden LG Energy Solution, yatırımlarını arttırarak bu alanda önder bir marka adını almak istiyor. Kore merkezli şirket, bu amaç doğrultusunda ABD’de harekete geçti. LG Energy Solution, Arizona’da silindirik tip pil üretim tesisi oluşturmak için 1,4 milyar dolar harcama yapmış oldu.

LG Energy Solution, ABD’deki varlığını giderek perçinliyor. Arizona’daki tesisin yapımı için harekete geçildi. Üretim hattının 1 gigawatt saat kapasiteli saha inşaatı olması ümit ediliyor. Öte taraftan tesisin yapımına 2022’nin ikinci çeyreğinde başlanacak. İşler planlandığı benzer halde giderse seri üretimin 2024’te gerçekleşmesi ümit ediliyor.

Haberle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı yalnız LG Energy Solution, geçtiğimiz aylarda ABD’deki üretim hattını geliştirmek istediklerini açıklamıştı. Söylenenlere nazaran tesis üretimi yapılacağının bilgisi Tesla, Lucid Motors ve General Motors’a bildirildi. Ek olarak tesis, elektrikli otomobil üreticilerine tedarik edilecek ilk silindirik tip pil üretim tesisi olma özelliği taşıyor.

Son dönemde ABD sınırlarında pil geliştiren yabancı pil şirketlerinin akını gözlemleniyor. Zira geçtiğimiz ay Panasonic’in Oklahoma yada Kansas’ta bir yapınak inşa etme arayışında olduğu açıklandı. Ek olarak Toyota da 2025 senesinde üretime adım atmak amacıyla ABD’de bir pil tesisi oluşturmayı planlıyor. Bunların altına yatan en önemli unsur ise Başkan Joe Biden’ın ulusal bir pil tedarik zinciri için büyük bir fon ayırdığını söylemesi oldu.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yada SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir