LG’den acayip akıllı telefon hamlesi! Geri mi dönüyor?

12.03.2022
LG’den acayip akıllı telefon hamlesi! Geri mi dönüyor?


LG, Samsung ve Apple şeklinde büyük şirketlerle birkaç yıl savaşım etmeye çalıştıktan sonrasında pes etmiş ve 2021’in Nisan ayında akıllı telefon operasyonlarını durdurmuştu. Yalnız LG’nin akıllı telefon operasyonları nerede ise tamamen tükenmiş olmayabilir.

The Elec tarafınca hazırlanan rapora gore Güney Koreli teknoloji devi, LG mobil markasını feshetmeden ilkin almış olduğu averaj 20.000 akıllı telefon patentlerinin bir kısmını başka şirketlere lisanslamayı düşünüyor. Bu patentler içinde 5G şeklinde öne çıkan bazı kablosuz teknolojiler de bulunuyor.

7 yıllık akıllı telefona Android güncellemesi!


7 senelik akıllı telefona Android güncellemesi!

2013’de faaliyetlerine süregelen Fairphone, 2015’te piyasaya sürdüğü Fairphone 2 modeli için kısa süre ilkin Android 10 güncellemesi yayınladı.

LG akıllı telefon patentlerinden para kazanmak istiyor

LG, akıllı telefon operasyonlarını kapatmadan ilkin bu pazarın “oldukca rekabetçi” hale geldiğini ve enerjisini diğeri alanlarda kullanmasının daha doğru olacağını söylemiş oldu. LG’nin zarar eden mobil bölümünü kapattığından beri iyi durumda olduğu göz önüne alındığında, bu hamlenin doğru bulunduğunu söyleyebiliriz.

LG geliri 2021

Fakat LG’nin akıllı telefon operasyonlarını durdurması, bununla beraber artık kullanamayacağı birçok patenti de boşa çıkardı. 4G, 5G ve diğeri kablosuz teknolojilerle ilgili averaj 20.000 patente haiz olan şirket, bu biçim şeyleri korumak için her yıl averaj 20 milyar won (16 milyon dolar) maliyetle karşı karşıya kalıyor.

The Elec ise firmanın, çeşitli akıllı telefon markalarıyla lisans anlaşmalarını yürütecek bir yan şirket kurduğunu iddia etti. LG ek olarak bu patentlerden bazılarını rakip şirketlere de satabilir. Örneğin LG’nin akıllı telefon pazarından ayrılmasından birkaç ay sonrasında Samsung’un, LG’nin 5G patent portföyünü takip etmiş olduğu bildirildi.

LG tarafınca alınmış akıllı telefon patentlerin dağıtımı ise değişik şekillerde gerçekleşecek. İddialara gore LG, 5G alanındaki patentlerini önemli olduklarından dolayı mümkün olmasıyla beraber elinde tutmak istiyor. Aslen şirket, bu patentleri kendi akıllı cihazlarında ve Nesnelerin İnterneti (IoT) ürünlerini geliştirmek için kullanmayı planlıyor.

LG’nin şu anda patentlerini lisanslama/satma kararını acayip hale getiren durum ise otomobil üreticisi Volkswagen dahil olmak suretiyle birçok firmanın, mobil operasyonlarını feshetmesinden sonrasında bu patentleri satın almak için LG’ye başvurmuş olması. Bakalım Volkswagen şeklinde şirketlerden yeni teklifler gelecek mi, süre içinde göreceğiz.

Peki ya siz LG tarafınca alınan akıllı telefon patentleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.