Liz Truss ve Olaf Scholz enerji krizini görüştü

08.09.2022
Liz Truss ve Olaf Scholz enerji krizini görüştü


İngiltere Başbakanı Liz Truss ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu. İki önder görüşmede enerji alanında yaşanmış olan zorlukları ele aldı.

Liz Truss ve Olaf Scholz enerji krizini görüştü

Avrupa’da yaşanmış olan enerji krizi giderek büyürken Avrupalı liderlerin hali hazırdaki duruma karşı aldıkları tedbirler her geçen gün artıyor.

Enerji krizini ele almak suretiyle İngiltere Başbakanı Liz Truss ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz telefonda görüştü.

“Rusya’nın ekonomik şantajı tarafınca savunmasız bırakılan ülkeler”

Başbakanlık Konutu 10 Numara’dan bir sözcü tarafınca liderlerin telefon görüşmesine ilişkin meydana getirilen açıklamada, görüşmede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yasa dışı savaşının bir sonucu olarak İngiltere ve Avrupalı ​​ortaklarının enerji mevzusunda karşılaşmış olduğu zorlukların ele alındığı açıklandı.

Açıklamada, her iki liderin enerjide esneklik ve bağımsızlığın önemi mevzusunda mutabık olduğu vurgulanarak, “Başbakan Truss, Avrupa’da demokrasi ve özgürlüğün korunmasının ve Rusya’nın ekonomik şantajı tarafınca savunmasız bırakılan ülkeleri korumanın öneminin altını çizdi.” ifadesi kullanıldı.

Ek olarak, Truss’ın, iki ülkenin, mühim ekonomik ortaklar bulunduğunu belirttiği ve İngiltere ile Almanya arasındaki müdafa iş birliğini genişletmeye istekli olduğu kaydedildi.

Liz Truss ve Olaf Scholz enerji krizini görüştü #1

“Önceliğim, Şimal İrlanda’da barışı ve istikrarı korumak”

AA’nın haberine bakılırsa görüşmede, İngiltere ile Avrupa Birliği içinde gerginliğe yol açan tartışmalı Şimal İrlanda Protokolü’nün de konuşulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Başbakan Truss, Şimal İrlanda Protokolü’nü ele alırken, önceliğinin Şimal İrlanda’da barışı ve istikrarı korumak ve ‘Belfast (Hayırlı Cuma) Anlaşması’nı desteklemek olduğu mevzusunda açıktı. Truss, protokol metninin mevcut haliyle temel sorunlara çözüm bulunmasının önemini altını çizdi.”

Liz Truss ve Olaf Scholz enerji krizini görüştü #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.