Macaristan, Avrupa Birliği’ne karşın Rus gazını ruble ile alacak

08.04.2022
Macaristan, Avrupa Birliği’ne karşın Rus gazını ruble ile alacakRusya’nın dost olmayan ülkelere doğalgaz satılmasında ruble hamlesine tavır alan AB ülkelerinin aksine Macaristan, Rus gazına daha oldukca bağımlığı olduğundan ruble ile alım meydana getirecek.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, dün yapmış olduğu basın toplantısında, Rus gazı için rubleyle ödeme halletmeye hazır olduklarını beyan etti. Macaristan Dışişleri ve Dış Tecim Bakanı Peter Szijjarto da Rusya’ya naturel gazda rubleyle ödeme yapılmasına yönelik teknik detayların çalışıldığını deklare etti.

Rus gazının dost olmayan ülkelere satılmasında rubleyle ödeme alınmasına yönelik yeni sistem 1 Nisan’da devreye girdi. Buna gore, Rus gazı alan ilgili ülkeler, Gazprombank’tan hesap açarak ödemeleri bu bankaya yaptıktan sonrasında söz mevzusu fonlar Moskova Borsası’nda rubleye çevrilecek.

Ukrayna, Rus naturel gazı ve petrolüne engelleme uygulanması gerektiği mevzusunda ısrar eden olurken, AB şimdiye kadar kömür ithalatı ve öteki ürünlere yasak getirilmesi mevzularına odaklandı.

Macaristan, Avrupa Birliği ne rağmen Rus gazını ruble ile alacak #1

Avrupa Birliği, “ortak hareket” istiyor

Batılı firmalar ve hükümetler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamalarının arkasından gaz tedarik sözleşmelerini başka bir para birimiyle değiştirmeye yönelik her türlü adımı reddetti.

AB Komisyonu, Rusya’dan naturel gaz ithalatı meydana getiren ülkelerin bu mevzuda ortak hareket etmesi icap ettiğini duyurmuştu. Komisyon, 1 Nisan’da yapmış olduğu açıklamada, tedarik sözleşmeleri avro yada dolar cinsinden olan Avrupalı ​​şirketlerin bu talebi karşılamaması icap ettiğini söylemişti.

Macaristan, Avrupa Birliği ne rağmen Rus gazını ruble ile alacak #2

Almanya ve Fransa ödemelerin avro cinsinden yapılmaya devam edileceğini, Slovakya ve Letonya Rusya’nın gaz ödeme taleplerine karşı AB ile beraber hareket edeceklerini duyurdu.

Avusturya hükümeti, avro yada dolar haricinde herhangi bir para biriminde ödeme yapmak için bir temel olmadığını kaydetti.

Litvanya ise artık iç gereksinimlerini karşılamak için Rus gazını ithal etmeyeceğini belirterek, Avrupa’da Rus gazından bağımsızlığını güvence altına alan ilk ülke oldu.

Macaristan, Avrupa Birliği ne rağmen Rus gazını ruble ile alacak #3

Macaristan’ın almış olduğu gazın yarısı Rusya’dan

Macaristan, Eylül 2021’de Gazprom ile 15 senelik naturel gaz tedarik anlaşması imzaladı. Anlaşmaya gore Gazprom, Ukrayna’yı baypas eden hatlar üstünden yılda 4,5 milyar metreküp naturel gazı Macaristan’a gönderecek.

Macaristan Başbakanı Orban, 1 Şubat’ta yapmış olduğu açıklamada, Macaristan’ın Avrupa’da artan enerji fiyatlarıyla savaşım etmek ve daha büyük hacimli teslimatlar sağlamak için ikili uzun vadeli bir sözleşme kapsamında Rusya’dan naturel gaz ithalatında artış talep ettiğini duyurmuştu.

Putin de Macaristan’a meydana getirilen gaz ihracatını yılda 4,5 milyar metreküpten 5,5 milyar metreküpe çıkarmaya hazır olduklarının sinyalini vermişti.

Organik gaz tüketimi senelik averaj 10 milyar metreküp olan Macaristan, gaz ihtiyacının nerdeyse yarısını Rusya’dan karşılıyor.

Macaristan, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başından bu yana Moskova’ya meydana getirilen enerji yaptırımlarını desteklemedi. Orban, 8 Mart’ta yapmış olduğu açıklamada, ülkesinin Rusya’ya petrol ve doğalgaz ithalatını kapsayacak ihtimaller içinde yaptırımlara karşı bulunduğunu duyurmuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.