Macaristan’daki yatırımların 3 milyar doları aşmasını öngörüyoruz

20.04.2022
Macaristan’daki yatırımların 3 milyar doları aşmasını öngörüyoruzTecim Bakanı Mehmet Muş, “Ülkemizin Macaristan’da 700 milyon dolar yatırımı söz mevzusudur. Planlanan yatırımlarla beraber bu rakamın 3 milyar doları aşmasını öngörüyoruz” dedi.


Mehmet Muş: Macaristan'daki yatırımların 3 milyar doları aşmasını öngörüyoruz

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Türkiye-Macaristan Ortak Iktisat ve Tecim Komisyonu (JETCO) programı kapsamında Macaristan Dışişleri ve Tecim Bakanı Peter Szijjarto ile bir araya geldi.

İki bakan, görüşmenin peşinden ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Muş, Türkiye ile Macaristan içinde kökleri yüzyıllar öncesine dayanan dostane ilişkilerin son yıllarda stratejik kalite kazandığını belirterek, “2 ülke hem internasyonal platformlarda hem de Avrupa Birliği ile Türk Devletleri Teşkilatı benzer biçimde bölgesel platformlarda birbirlerinin çıkarlarını koruma noktasında yakın bir iş birliği içerisindedir. Devlet başkanlarımız ve bizlerin içinde son aşama içten ve kuvvetli bir diyalog var. Ülkelerimiz arasındaki dostluk anlaşmasının yürürlüğe girişinin 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle 2024 yılını Türkiye-Macaristan Kültür Yılı olarak kutlayacağız.” dedi.

“Ülkemizin Macaristan’da 700 milyon dolar yatırımı söz mevzusu”

DHA’nın aktardığına bakılırsa Macaristan’ın Türkiye için mühim tecim ortağı bulunduğunu kaydeden Bakan Muş, “2001 senesinde yalnızca 356 milyon dolar düzeyinde bulunan tecim hacmimiz, 2021 yılı sonu itibarıyla 3 milyar doları geçmiştir. Bizlere düşen vazife ise Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve Sayın Başbakan’ın belirledikleri hedef doğrultusunda ikili tecim hacmimizi 6 milyar dolara çıkarmaktır. Üçüncü ülkeler üstünden meydana getirilen yatırımlar da dikkate alındığında, ülkemizin Macaristan’da 700 milyon dolar yatırımı söz mevzusudur. Halihazırda devam eden ve önümüzdeki dönemde planlanan yatırımlarla beraber bu rakamın 3 milyar doları aşmasını öngörüyoruz. Macaristan’dan ülkemize yönelen yatırımların da son dönemde ivme kazandığını görüyoruz.” diye konuştu.

Macar Bakan Szijjarto ise Macar-Türk tecim hacmini her 2 ülke ekonomisi için daha da çoğaltmak istediklerini söylemiş oldu.

Mehmet Muş: Macaristan’daki yatırımların 3 milyar doları aşmasını öngörüyoruz ViDEO

Mehmet Muş: Macaristan daki yatırımların 3 milyar doları aşmasını öngörüyoruz #1

Mehmet Muş: Macaristan daki yatırımların 3 milyar doları aşmasını öngörüyoruz #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.