MacOS Catalina 10.15.5 Yayınlandı

31.05.2020
MacOS Catalina 10.15.5 Yayınlandı

Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde teknolojik hizmet veren Apple, macOS Cataline 10. 15. 5 güncellemesini kamuoyuna açık bir şekilde yayınladı. Bu güncellemede göze çarpan ilk şey pil sağlığı yönetimi özelliği oldu. Pil sağlığı özelliği ile birlikte pilinizi kontrol altına alıp ciddi manada tasarruf sağlayabilirsiniz.

Geçen aylarda ekim ayında kullanıcılara sunulan bu güncelleme nihayet bugün resmi olarak yayınlandı. İki ay süresince betada test edilen bu sürüm kararlı bir şekilde kullanıcıların karşısına çıktı. MacBook bataryalar üzerindeki aşınmayı en aza indirmek için ve bataryaların kullanım ömrünü arttırmak için tasarlanmış olan pil sağlığı yönetimi özelliği ile iddialı bir yapıda duruyor.

Pil Sağlığı Yönetimi Özelliği İle Uzun Sarj

macOS Cataline 10. 15. 5 sürümü ile birlikte pil tüketiminin azaltılacağı belirtildi. Tabi, bunu belirli bir yöntem dahilinde yapıyor. Yön ise şu; bilgisayar kullanıcısının gündelik şarj etme tekrarlarını izliyor ve bu bağlamda da bataryaların şarj ömrünü uzatmayı hedefliyor. Eğer, bilgisayarınız şarja takılı bir şekilde kullanırsanız, özellik bunu hemen algılayacak ve pilin ömrünü uzatmak için pilin yüzde yüz oranında şarj edilme durumunu engelleyecek.

Bilindiği üzere Macbook’u sürekli şarjda takılı bir şekilde kullanmak, batarya ömrünü kısaltabiliyor. Bu yüzden dolayı da Apple, Catalina 10. 15. 5 güncellemesi ile birlikte bu problemde ortadan kalkacak gibi görülüyor.

Siz de bu güncellemeyi elde etmek istiyorsanız Sistem Tercihleri > Yazılım Güncelleme adımını takip edere, sürümü yükseltebilirsiniz.

macOS Catalina 10. 15. 5 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler

macOS son güncellemesi ile birlikte cihazlara birçok özellik geldi. macOS Catalina 10. 15. 5 güncellemesi özellikleri listesi yapacak olursak;

  1. Pil Sağlığı Yönetimi
  2. FaceTime’da Öne Çıkma Tercihi
  3. Pro Display XDR İçin Kalibrasyonda İnce Ayarlar Yapma
  4. Güncelleme Hata Düzeltmeleri ve Başka İyileştirme Çözümleri
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.