Macron, okullarda “dini anımsatıcı giysiler giyildiği” iddiasının soruşturulmasını istedi

03.06.2022
Macron, okullarda “dini anımsatıcı giysiler giyildiği” iddiasının soruşturulmasını istediFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’nun okullardaki “dini anımsatıcı giysiler giyilmesine” ilişkin iddialar hakkında daha net informasyon istediği aktarıldı.


Macron, okullarda 'dini anımsatıcı kıyafetler giyildiği' iddiasının soruşturulmasını istedi

L’Opinion gazetesi dün yayımladığı haberde, Ulusal Eğitime bağlı okullarda “İslami giyim epidemisi” başladığını ileri sürdü.

“Bolca elbise giyen kızlar ve erkekler”

Söz mevzusu gazetede, son aylarda ülkedeki birçok lisede bolca elbise giyen kızlar ve uzun tunik (kamis) giyen adam öğrenciler görüldüğü iddia edildi.

İslami giyim giyen gençlere “salgın” gözüyle baktı

AA’nın haberine nazaran; mahalli basında yer edinen haberlerde, Marsilya ziyareti sırasından L’Opinion’un haberine atfen sorulan soruya Macron, “Her mevzuda olduğu benzer biçimde, salgınlar olduğunda da semptomları olmalı ve (bu tarz şeyleri) bizim ölçmemiz gerekiyor.” dedi.

Macron, “Bu mevzuda fazlaca net olacağım, yürütmek istediğim siyaset her zamanki benzer biçimde aynı, doğruluk (politikası).” diyerek bu mevzuyla ilgili net ve doğru informasyon istediğine işaret etti.

Macron, okullarda 'dini anımsatıcı kıyafetler giyildiği' iddiasının soruşturulmasını istedi #1

Fransa’da dini semboller yasak

Arkasından Cumhuriyet’in yasasının uygulanmasını istediğini belirten Macron, kanunen okullarda öğrencilerin “dini semboller” kullanmasının yasak bulunduğunu hatırlattı.

Macron, Eğitim ve Gençlik Bakanı Pap Ndiaye ile beraber Cumhuriyetin yasalarına uymayan tüm durumları en net şekilde takip edecek, tartacak ve yanıt vereceklerini söylemiş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.