Madagaskar’ı Batsirai Kasırgası vurdu

06.02.2022
Madagaskar’ı Batsirai Kasırgası vurduMadagaskar’ı Ana tropikal fırtınasının peşinden Batsirai Kasırgası vurdu. Internasyonal Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, Batsirai’nin minimum 4,4 milyon insan için risk oluşturduğunu belirtti.


Madagaskar’ı Batsirai Kasırgası vurdu

Madagaskar’da Ana tropikal fırtınasının peşinden iki haftadan kısa bir süre içinde bu kez de Batsirai Kasırgası vurdu.

KASIRGANIN DEV DALGALARA NEDEN OLMASI BEKLENİYOR

Ülkenin doğu kıyısında bulunan ve başkent Antananarivo’nun 530 kilometre güneydoğusundaki Mananjary’de karaya çıkan kasırganın, saatte 250 kilometre hıza varan rüzgarlara ve 15 metre yüksekliğinde dalgalara niçin olması planlanıyor.

Madagaskar’ı Batsirai Kasırgası vurdu VİDEO

Madagaskar’ı Batsirai Kasırgası vurdu #1

BİNLERCE KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Binlerce şahıs kasırga sebebiyle tahliye edildi. Uzmanlar, Batsirai Kasırgası’nın Mozambik, Malavi ve Zimbabve’yi de vuran ve Madagaskar’da 58 kişinin ölümüne yol açan Ana tropikal fırtınasından daha kuvvetli olmasından korkuyor.

Çevre Bakanı Vahinala Raharinirina basına verdiği demeçte, talibi vuran Batsirai’nin ortalama 600 bin kişiyi etkilemesinin beklendiğini ve ülkeyi vuran en fena kasırga olabileceğini açıkladı.

Ana tropik fırtınasının yaralarının hemen hemen sarılamadığı ülkede Batsirai’nin de büyük yıkıma niçin olmasından kaygı edilirken, sel ve toprak kaymaları sonucu tahminen 150 bin kişinin evsiz kalmasından korkuluyor.

Madagaskar’ı Batsirai Kasırgası vurdu #2

4,4 MİLYON İNSAN RİSK ALTINDA

Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı (WFP), yardım kuruluşlarıyla beraber hazırlıklarını artırdığını, kurtarma uçaklarını beklemeye aldığını ve insani yardım malzemelerini stokladığını bildirdi. Internasyonal Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, Batsirai’nin minimum 4,4 milyon insan için risk oluşturduğunu belirtti.

Madagaskar’ı Batsirai Kasırgası vurdu #3

Madagaskar’ı Batsirai Kasırgası vurdu #4

Madagaskar’ı Batsirai Kasırgası vurdu #5

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.