Madencilere müjde: RTX 30 serisinin hashrate limiti aşıldı

23.02.2022
Madencilere müjde: RTX 30 serisinin hashrate limiti aşıldı


NVIDIA, RTX 30 serisi için bir hashrate limiti tasarlamıştı. Özetlemek gerekirse bu seriye ilişkin ekran kartlarıyla mining yapılması istendiğinde yazılımsal bir engel devreye giriyor. Bu engel yardımıyla ekran kartı, madencilik için kasıtlı olarak verimsizleştiriliyor. Böylece ekran kartlarını tanelerce satın alarak kişisel kullanıcılara yığın bırakmayanlara bir ağırlık basma yaşatılıyordu. Yalnız görünüşe nazaran bu koruma, duman oldu. Ekran […]

NVIDIA, RTX 30 serisi için bir hashrate limiti tasarlamıştı. Özetlemek gerekirse bu seriye ilişkin ekran kartlarıyla mining yapılması istendiğinde yazılımsal bir engel devreye giriyor. Bu engel yardımıyla ekran kartı, madencilik için kasıtlı olarak verimsizleştiriliyor. Böylece ekran kartlarını tanelerce satın alarak kişisel kullanıcılara yığın bırakmayanlara bir ağırlık basma yaşatılıyordu. Yalnız görünüşe nazaran bu koruma, duman oldu.

Ekran kartı fiyatlarında önemli gelişme!


Ekran kartı fiyatlarında önemli gelişme!

Sızıntı kaynakları ve şirket CEO’larından ekran kartı fiyatlarına ve yığın durumlarına yönelik çeşitli açıklamalar geldi.

RTX 30 serisi, bu yazılımla sınırsızca mining yapabiliyor

RTX 30 serisi tanıtıldığından beri madencilik engeli aşılamamıştı. NVIDIA, RTX 20 serisinin bazı modellerine koyduğu kilitle esasen baştan başarısız olsa da RTX 30 serisinin bugünlere iyi geldiğini söyleyebiliriz. GitHub’da görünen bir yazılım, RTX 30 serisi ekran kartlarındaki hashrate kilidini kaldırdığını iddia ediyor. Neredeyse tam sürüm yayınlanmamış olsa da gösterilen erken erişim sürümü, kartların kilidini kaldırabiliyor. Gösterilen grafikte hangi ekran kartının hangi MH/s oranına erişebildiği de görünmekte.

Bu görselde yazılı olduğu şeklinde RTX 30 kartlarla 49 – 115 MH/s kazım hızlarına erişilebiliyor. GitHub’da yer edinen yazılım olmadan ise bu hızlara erişebilmek mümkün değildi. Ekran kartının BIOS’una erişerek bazı değişimler yapıldığında hashrate limiti kaldırılabiliyor. Yalnız bu söylendiği kadar kolay bir iş değil, bu yüzden ilk kırılma örneğinin görülmesi 1 yıldan fazla sürdü.

Ekran kartı piyasası yavaş yavaş normale dönerken bu yazılımın ortaya çıkması işleri kötü hale getirebilir. Bu hafta bir analistin, ekran kartı fiyatlarının düşeceğini iddia etmesini sizlerle paylaşmıştık. Muhtemelen ekran kartı fiyatlarında ani bir dalgalanma görmeyeceğiz bir tek bu yazılım hakikaten de stabil şekilde mining yapılmasını sağlayabiliyorsa bu yeni bir kriz olur.

Kaynak: shiftdelete.net


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.