Mahrem nerede çekildi? Mahrem belgesinin konusu nedir?

FETÖ’nün karanlık mahrem yapılanmasını, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) sızma faaliyetlerini ve 15 Temmuz hain darbe girişimine giden süreçteki …

27.07.2021
Mahrem nerede çekildi? Mahrem belgesinin konusu nedir?

FETÖ’nün karanlık mahrem yapılanmasını, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) sızma faaliyetlerini ve 15 Temmuz hain darbe girişimine giden süreçteki bilinmeyenleri anlatan “Mahrem” adlı belgesel bugün ilk bölümüyle ekranlara geliyor. Peki Mahrem belgesinin konusu ve oyuncuları kimdir?

Toplam 10 bölümden oluşan belgeselin ilk iki bölümünde FETÖ’nün ortaokul çağlarından itibaren öğrencilere nasıl yaklaştığı, askeri okullara nasıl eleman yerleştirdiği tanıkların açık beyanlarıyla işleniyor. Belgeselin senaryosunu Gürkan Tanyaş’la birlikte kaleme alan, aynı zamanda “Mahrem”in yapımcılığını üstlenen Halis Cahit Kurutlu yaptığı açıklamada, belgeselde, ortalama bireyin nasıl soğukkanlı bir katile, ahlaki kaidelerden sıyrılmış bir fedaiye ve bir casusluk şebekesinin kullanışlı piyonuna dönüşme hikayesini anlattıklarını söyledi. 

Kurutlu, Mahrem’in sözlük anlamının başkalarının duymaması gereken, gizli olan şey şeklinde açıklayarak, “FETÖ de örgüt içerisinde başkalarından gizlediği yapılanmasına ‘Mahrem Yapılanma’ diyor. Hatta örgütün elebaşı, mahrem yapılanmanın altını çizerek yatak odası olarak nitelendiriyor. Biz de bu projede o yapılanmayı ele aldığımız için projenin adına bu ismi verdik.” dedi.

Bu yapının çok girift olduğuna işaret eden Kurutlu, şöyle devam etti:

“Örgütün bir bilinen sivil ayağı var. Hepimizin dışarıdan baktığında gördüğü gazeteler, meşru dernekler, yurtlar ve Türkçe Olimpiyatları gibi. Bir de bu kurumlarda görev alan sivillerin içerisine gizlenmiş mahrem bir yapılanma var. Mahrem yapılanmanın en önemli ayağı da askeri yapılanma. Askeri yapılanması, adliye yapılanması, emniyet yapılanması, doktor yapılanması vesaire bütün meslek gruplarında ünite ünite örgüt yapılanmış. Ama en önemsedikleri, baştan beri en sıkı tuttukları askeri ünite. Biz de belgeselde örgütün askeri yapılanmasını detaylı bir şekilde inceledik.”

Kurutlu, proje üzerine 3 yıldır çalıştıklarını aktararak, “Çeşitli itirafçılarla yüz yüze görüşmeler yaptık. İkna edebildiklerimizle kamera önünde konuştuk. Örgütü anlayabilmek için birçok mahkeme soruşturma dosyalarındaki ‘etkin pişmanlık’ ifadelerinden istifade ettik.” diye konuştu.

MAHREM BELGESELİ KONUSU NEDİR?

TRT 1 tarafından hazırlanan “Mahrem” belgeseline ait ilk tanıtım yayımlanmıştı. Belgeselle ilgili yaptığı paylaşımda TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, “FETÖ’nün alçaklıklarını anlatmaya devam ediyoruz. Hain terör örgütünün kirli ve karanlık yapılanmasının, örgüt şemasının, TSK’ya sızma faaliyetlerinin tanıkların beyanlarıyla ortaya konduğu “MAHREM”, ilk bölümüyle 14 Temmuz’da TRT ekranlarında,” açıklamalarına yer verdi.

Etkin pişmanlık yasasından yararlanan eski örgüt üyelerinin ilk kez açık kimlikle verdikleri röportajların yayımlanacağı belgeselde aynı zamanda FETÖ mağdurlarının da ifadeleri yer alacak.

MAHREM BELGESELİ NEREDE ÇEKİLİDİ? 

“Mahrem” belgeselinin çekimleri 4 ilde, 159 farklı mekânda ve 11 haftada gerçekleştirildi. Belgeselde 2 binden fazla figüran ve oyuncu yer aldı. Senaristliğini Halis Cahit Kurutlu’nun ve Gürkan Tanyaş’ın, yapımcılığını ise Halis Cahit Kurutlu’nun üstlendiği belgeselin yönetmen koltuğunda Hamit Coşkun oturuyor. “Mahrem” belgeseli ilk bölümüyle 14 Temmuz’da TRT 1’de ekranlara gelecek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.