Malatya’da kayısı komurcuklarını don vurdu

17.04.2022
Malatya’da kayısı komurcuklarını don vurduMalatya’da son günlerde yaşanmış olan zirai don, kayısıyı vurarak, üreticileri üzdü.


Malatya’da kayısı komurcuklarını don vurdu

Muhteşem doğa vakaları tomurcuklanmaya süregelen ve ürün veren ağaçları vuruyor. Malatya’da da yüksek rakımlardaki kayısı ağaçları aşırı soğuk havanın tesiri ile don yedi.

Türkiye’deki 17 milyon kayısı ağacının 8 milyonuna ev sahipliği icra eden ve “dünya kayısı başkenti” olarak anılan Malatya’da son günlerde yaşanmış olan don, üreticileri zor durumda baktı.

Akçadağ ilçesine bağlı Şıhlar Mahallesinde çiftçilerden Mustafa Turcan, “Kayısı bahçemizi don vurdu. Bu da demek ki, ürün olmayacak ve planladığımız gelirimiz olmayacağından oğlumun evlenmesini de erteledik.” dedi.

Yiyecek için bile bir tane kayısı yok

Ziraatçi Nedim Yalçın ise, “Kayısı tomurcuklarını hava sıcaklığı gece sıfırın altı olması sebebiyle don vurdu. Yiyecek için bile bir tane kayısı yok diyebilirim.” şeklinde konuştu.

Malatya’da kayısı komurcuklarını don vurdu #1

Don vurmasından sonrasında kara kara düşünüyorum

Aşağı Esenli Mahallesi’nden kayısı üreticisi Ömer Aslan, “Varımız yoğumuz kayısı idi. Kayısıdan dolayı bu yıl ümit bağlamıştık. Kayısı don vurmasından sonrasında kara kara düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Isı sıfırın altına inince kayısılarımızı don vurdu”

Ziraatçi Emrah Ede de, “Malatya’mızda gece yarası ısı sıfırın altına inince kayısılarımızı don vurdu. Üreticilere geçmiş olsun temennisinde buluyorum. dedi.

İHA’nın haberine gore, Kuluncak İlçesi Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Hasan Yıldırım, ilçedeki kayısı tomurcuklarının dondan etkilendiğini bildirdi.

Malatya’da kayısı komurcuklarını don vurdu #2

Yükselti yükseldikçe zarar arttı

Yıldırım, “Kuluncak ilçemizde 13 Nisan’ı 14 Nisan’a bağlayan gece hava sıcaklığının yer yer eksi 6-7 derecelere düşmesi sonucu çiçekte olan kayısı tomurcukları ziyan oldu. Kayısı tam çiçekte ve hemen hemen çiçek açmamış pembe ve beyaz tomurcuklarda yer yer yüzde 90 ve yüzde 100 oranlarına kayısı ağaçlarımızda don ziyanı gerçekleşmiştir. 1.400 yükselti altında tam çiçekte ve beyaz tomurcuk evresinde olan kayısı ağaçlarında yüzde 100’lere varan hasar varken, 1.400 yükselti üstündeki kayısı bahçelerimizde yüzde 10’lara varan hasar mevcuttur. Bu don hasarından şu sonucu çıkarıyoruz ki stratejik bir öneme haiz ilimiz ve ulusal ekonomimize ciddi katkısı plan bu nadide ürünümüz 1.400 rakımın üstünde olan yerlerde hasat edilebilecektir; doğal ki bundan sonrasında başka ciddi bir afetle karşılaşmaz isek.” diye konuştu.

Malatya’da kayısı komurcuklarını don vurdu #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.