Maltepe mitingi sonrası ‘Kılıçdaroğlu aday olacak’ iddiaları ortaya atılmıştı! CHP’den izahat geldi: ‘Yarar var’

23.05.2022
Maltepe mitingi sonrası ‘Kılıçdaroğlu aday olacak’ iddiaları ortaya atılmıştı! CHP’den izahat geldi: ‘Yarar var’


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’a CHP’nin ses getiren Maltepe mitinginde Kılıçdaroğlu’nun adaylık sinyali verdiği iddiaları üstüne yöneltilen bir soruya Öztrak ‘6’lı masa’ya işaret ederek cevap verdi. “Türkiye’nin 13’üncü cumhurbaşkanı genel başkanımızın da içinde olduğu 6 önder tarafınca ortak belirlenecektir” diyen Öztrak, “Dolayısıyla burada daha ilkin 6 önder, cumhurbaşkanının niteliklerini açıklamıştır. Bu niteliklere yoğunlaşmakta yarar vardır” ifadelerini kullandı.

2cf4049e83789783eb1d9e0382ad84ce

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Öztrak, toplantı esnasında basın toplantısı düzenledi. Öztrak, hafta sonu Maltepe’de ‘milletin sesi’ metingini gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Maltepe’deki demokrasi meydanında, ümit vardı. Gülen, aydınlık yüzler vardı. Hak, hukuk ve hakkaniyet çağrıları vardı. Dostluk, kardeşlik ve özgürlük şarkıları vardı. Refah ve bolluk özlemi vardı. Haramilerin saltanatına son verme iradesi vardı. Ve o meydanda, ortak geleceğimizi beraberce inşa etme azmi ve kararlılığı vardı. Demokrasimize zehirli dişlerini, kirli tırnaklarını geçirme niyet ve hevesinde olanlara, yanıt, Maltepe’deki demokrasi meydanından verildi” dedi.

“ÜLKEMİZİ İLK 20 EKONOMİ LİGİNDEN DÜŞÜRDÜLER”

Öztrak, Türkiye’de, 1923 yılından 2002’ye kadar, 57 hükümetin iş başlangıcında kaldığını belirterek, “79 yılda 57 hükümet, 713 milyar dolar kaynak kullandı. Bu 713 milyar dolarla; Osmanlı’nın dış borçları ödendi. Üzerine; Sümerbank, Tüpraş, Telekom, Petkim, Petlas kuruldu. Ereğli Demir-Çelik, İskenderun Demir-Çelik, çimento fabrikaları, gübre fabrikaları, şeker fabrikaları, limanlar, Keban, Mustafa Kemal Atatürk, Karakaya Barajları, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri ve daha nice saymakla bitmeyecek eserler inşa edildi. Türkiye sıfırdan ciddi bir endüstri alt yapısına kavuşturuldu. Geçmiş hükümetler 713 milyar dolar harcayarak, ülkeyi 1990’da dünyanın en büyük, 20 ekonomisi arasına soktu. Türkiye 1999’da da G-20 ligine çağrı edildi. Erdoğan hükümetleri 2002’de iş başı yapmış oldu. Trilyonlarca dolar vergi topladı. İçeriden, dışarıdan gırtlağa kadar borçlandı. Atadan, deden kalan ne var ise sattılar savdılar. Kendinden önceki 57 hükümetin kullandığı kaynağın, ortalama 4 katını harcadılar. Kendinden önceki 57 hükümetten, 4 kat fazla kaynak kullandılar; fakat ülkemizi 20 yılda ilk 20 iktisat liginden düşürdüler; ülkemiz artık 23’üncü sırada” diye konuştu.

“ENFLASYONUN ŞAMPİYONLAR LİGİNDE TÜRKİYE İLK 5’TE”

Öztrak, iktisat politikalarını eleştirerek, “‘Faiz sebep, enflasyon netice’ dediler. Enflasyon artarken, tabela faizini Merkez Bankası’na zorla indirttiler. Enflasyon canavarını bile isteye hortlattılar. Üretici enflasyonunda ülkemizi yüzde 122 ile dünya şampiyonu yaptılar. Tüketici enflasyonunda ülkemizi yüzde 70 ile dünyada ilk 5’e soktular. Kuzeyimizde savaşan Rusya ve Ukrayna, enflasyonun şampiyonlar liginde ilk 5’e giren Türkiye. Ülkemizi, Sudan, Venezüella, Lübnan, Zimbabve’yle aynı kümeye düşürdüler. Dünyada besin enflasyonu yüzde 30; bizde yüzde 90. Tam 3 katı. Dünya besin krizini konuşuyor, tedbir alıyor. Bizdeki hükümet ne yapıyor belli değil. Artık şurası açık ve nettir. Milletin sesini duymayan, halini görmeyen, tarımın buluş edilmiş olduğu bu topraklarda, vatandaşlarımızı açlığa ve yokluğa mahkum eden, insanlarımızın cebindeki parayı alıp, bir avuç yandaşın kasasına aktaranlar gitmedikçe tencerelerimiz dolmayacak, mutfaktaki yangın dinmeyecektir. Fakat umutsuzluğa yer yok. Zira bu ülkede Cumhuriyet Halk Partisi var. Onun tecrübeli ve liyakatli kadroları var” ifadelerini kullandı.

‘ATATÜRK SEVGİMİZİ KİMSEYLE TARTIŞMAYIZ’

Öztrak, Maltepe’deki mitingde Mustafa Kemal Atatürk posteri bulunmaması ile ilgili sual üstüne “Cumhuriyet Halk Partisi hep söylediğimiz benzer biçimde Anadolu ve Rumeli Savunma-i Hukuktur. Kuvay-i Milliye’dir. Cumhuriyet Halk Partisi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘2 büyük eserimden biridir’ söylediği partidir. Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk bizim sonsuz genel başkanımızdır. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe’de yapmış olduğu konuşmada kurucu genel başkanımızın adını ve ilkelerini onlarca defa ifade etmiştir. Tank-palet fabrikasını Katarlıların elinden alacak parti biziz. Tüyü bitmedik yetimin hakkını soracaktır parti de biziz. Biz ne vatan sevgimizi ne Mustafa Kemal Atatürk sevgimizi kimselerle tartışmayız, tartıştırmayız” diye konuştu.

“BU NİTELİKLERE YOĞUNLAŞMAKTA YARAR VARDIR”

Öztrak, “Maltepe mitingi Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı talibi olacağına dair yorumlara niçin oldu; bunu iyi mi değerlendirirsiniz?” sorusuna ise, “Parti sözcüsü olarak onlarca defa ifade ettim. Türkiye’nin 13’üncü cumhurbaşkanı genel başkanımızın da içinde olduğu 6 önder tarafınca ortak belirlenecektir. Dolayısıyla burada daha ilkin 6 önder cumhurbaşkanının niteliklerini açıklamıştır. Bu niteliklere yoğunlaşmakta yarar vardır” dedi.

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Davutoğlu'ndan seçim uyarısı! 'En büyük hezimetleri yaşatır'Davutoğlu’ndan seçim uyarısı! ‘En büyük hezimetleri yaşatır’
Fransa'dan dikkat çeken açıklama! Zelenskiy'i bu sözlerle uyardı: 15 veya 20 yıl sürecekFransa’dan dikkat çeken izahat! Zelenskiy’i bu sözlerle uyardı: 15 yada 20 yıl sürecek
Son Dakika: Bakan Koca'dan 'maymun çiçeği hastalığı' açıklaması! Maymun çiçeği pandemiye yol açar mı?Son Dakika: Bakan Koca’dan ‘maymun çiçeği hastalığı’ açıklaması! Maymun çiçeği pandemiye neden olur mı?YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.