Malumun ilanı: Rusya Feysbuk hakkında nihai kararını verdi!

05.03.2022
Malumun ilanı: Rusya Feysbuk hakkında nihai kararını verdi!


Rusya Federal Data Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu, 25 Şubat’ta ülke genelinde Feysbuk ve diğeri bir oldukça platforma kısmi erişim engeli getirdiğini deklare etti. Bunun arkasından Meta, Feysbuk üstünde kayıtlı sahte Rus hesaplarını kapattığını duyurdu. Şimdiyse Rusya tarafınca tartışmayı sonlandıracak açıklama geldi.

Facebook’tan üniversite öğrencilerini üzecek haber!


Feysbuk’tan üniversite öğrencilerini üzecek haber!

Feysbuk, üniversite öğrencilerine hususi açmış olduğu toplumsal ağı kapatma sonucu aldığını deklare etti. İşte ayrıntılar…

Feysbuk, Rusya’da tamamen engellendi!

Rusya’nın yazışma ajansı Roskomnadzor bugün yapmış olduğu açıklamada, Rusya’da Feysbuk için erişimin tamamen önlendiğini deklare etti. Kamuoyuyla paylaşılan raporda ise Feysbuk’un Rus devletinin medya kuruluşlarına getirmiş olduğu engellemeler ve 2020 yılından itibaren şirket tarafınca yapıldığı iddia edilen 26 ayrımcılık vakası gösterildi.

Organik bu durum aslına bakarsak Rusya’nın Ukrayna üzerine sözde askeri operasyon olarak başlatmış olduğu fakat daha ilk günden harbe dönüşen saldırganlığının bir sonucu olarak meydana geldi. Organik parlementodan almış olduğu güçle ipleri elinde tutan Putin, ülkesinde hem sıkıyönetim duyuru etti hem de bunun bir cenk bulunduğunu söyleyen haber yayınlarını kapattı. Dolayısıyla Feysbuk tarafına olan bu yaklaşım şaşırtmadı.

Organik Rusya bu şekilde de kalmadı. Aklımıza gelebilecek neredeyse tüm kontakt kanalları üstünde denetim engelleme ve engellemeler getirdi. Hatta Wikipedia’yı bile tehdit etti. Bunun arkasından bu sabah saatlerinde Rus meclisi toplandı. Peşinden, sahte haberlerin yayılmasına karşı 15 yıla kadar hapis cezası getiren yeni bir yasa çıkardı.

Bu, aslına bakarsak Putin’in sözlerinin aksini söyleyen her insanoğlunun 15 yıl hapisle yargılanacağı anlamına geldiğinden, BBC şeklinde izlenme kuruluşları ülke içindeki gazetecilik faaliyetlerini en kısa sürede askıya alacağını deklare etti. Öte taraftan aslına bakarsan birçok teknoloji platformu halihazırda Rusya’da verdiği hizmetleri durdurdu. AB’de Sputnik şeklinde Rus haber yayınlarını sınırsız olarak engellediğini deklare etti.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir