Mansur Yavaş, Kürtler oy vermez söylemine cevap verdi

14.04.2022
Mansur Yavaş, Kürtler oy vermez söylemine cevap verdiAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için sinyaller vermeye başladı. Yavaş, anketlerde Kürtlerin yüksek oranda kendisine oy verdiğini söylemiş oldu.

Türkiye 2023 senesinde yapılacak seçimlere hazırlanırken Millet İttifakı’nda kimin aday olacağı mevzusunda hemen hemen karar verilmiş değil.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı uzun süredir gündemdeydi.

Sadece CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş’ın bir dönem daha belediyedeki görevine devam etmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

CHP Lideri bu sözlerin peşinden kendisinin aday olabileceği mevzusunda sinyaller verdi.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ise Cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçmiş değil.

İki isim içinde kıyasıya bir yarış var.

Ekrem İmamoğlu’na yakın adlar, Mansur Yavaş’ın daha ilkin Kürtlerle ilgili kullandığı ifadeleri dolaşıma soktu.

Bu paylaşımların peşinden Mansur Yavaş eleştirilere yanıt verdi.

“Anketlere bakıyorum, rakamlar oldukça yüksek çıkıyor””

Gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan Mansur Yavaş, “Kürtler Mansur Yavaş’a oy vermez mi?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Kürtlerin Mansur Yavaş’a oy verip vermeyeceğini gidin anketçilere mesele. Vallahi asla anket yaptırmadım, Türkiye çapında. Zira bu şekilde bir şeyim yok. Fakat abone olduğumuz anketlere bakıyorum, rakamlar oldukça yüksek çıkıyor.

Diyarbakır’da meydana getirilen sokak röportajı

Diyarbakır’da sokak röportajı yapıyorlar. Biri diyor ki “Mansur ne ilgi, insanın neci bulunduğunu biliyorsun!” Diğeri “Abi öğrencilere, vatandaşa, garibana arka çıkıyor, adam ayırmıyor” diyor.”

“Zorunlu muyuz Ağrılıyı, Diyarbakırlıyı seçmeye”

Mansur Yavaş, MHP’den belediye başkan talibi olduğu seçim döneminde kaydedilen görüntülerde şunları söylemişti:

Zorunlu muyuz Ağrılıyı, Diyarbakırlıyı seçmeye? Hasan Hüseyin Ceylan uğruna Ağrı’ya, Mardin’e Diyarbakır’a hizmet edecek insanları meclise gönderemeyiz.

Oylarınızın nereye gideceğini iyi hesap edin

Meclis’te ülkücüler eğer olmazsa köpeksiz köyde değneksiz dolaşır şeklinde dolaşacaklar. Asla müsade etmeyeceğiz. Oylarınızın nereye gideceğini iyi hesap edin.”

Kılıçdaroğlu’nun ekibi rahatsız

Bilinmiş olduğu suretiyle Mansur Yavaş geçtiğimiz günlerde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

Bu ziyaretler esnasında Mansur Yavaş’a Cumhurbaşkanlığı adaylığı soruldu sadece Mansur Yavaş belediyedeki görevine devam edeceğini söylemiş oldu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Umut Özdağ’ın Mansur Yavaş’ı aday göstermek istediklerini söylemesiyle başlamış olan tartışmalar, CHP içinde de gerilime niçin oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını isteyen üst düzey CHP’liler, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın bu kadar öne çıkmasından rahatsız.

Mansur Yavaş, Kürtler oy vermez söylemine yanıt verdi #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.