Maraş’ta 3. zelzele olursa yıkılacak bina sayısı açıklandı!

12.02.2023
Maraş’ta 3. zelzele olursa yıkılacak bina sayısı açıklandı!


Beş gün ilkin, doğrusu 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde saat 04:17’de 7,7 büyüklüğünde bir zelzele meydana geldi. Depremden Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa başta olmak suretiyle çevre iller de etkilendi.

Ondan sonrasında gerçekleşen 100’den fazla ve 6.6’ya varan artçı depremlerin peşinden 13:24’te AFAD verilerine bakılırsa 7.6 büyüklüğünde (7.7 olarak revize etti), Kandilli Rasathanesi verilerine bakılırsa de 7.5 büyüklüğünde bir zelzele daha gerçekleşti. Bugün ise 3. bir zelzele olması halinde yıkılacak bina sayısı açıklandı.

Bakan Kurum: 171 bin 882 binadan 24 bin 924’ü ağır hasarlı!

Yaşanmış olan 2 zelzele ve 2 bin civarı artçı sarsıntının peşinden an itibariyle 22 binden fazla ölü, 80 binden fazla yaralı ve 6 bin 444 yıkılan bina olduğu tespit edildi. Cumhuriyet tarihinin en yıkıcı ve yüksek can yitirilmesine yol açan bu afetinde değişik bir perspektiften bakmamızı sağlayacak yeni bir emek harcama yapılmış oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremin etkilediği 10 ilde ayakta kalmayı başaran 171 bin 882 binanın incelendiğini söylemiş oldu. İçlerinden 24 bin 921’inin 120 bin 940 değişik bölümünde yıkık, acil yıkılacak yada ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

Deprem raporu: Ölü, yaralı ve yıkılan bina sayısı [Güncel]

Zelzele raporu: Ölü, yaralı ve yıkılan bina sayısı [Güncel]

Güneydoğu Anadolu depremi sonucunda açıklanan ölü, yaralı ve yıkılan bina sayısını güncelleyerek paylaşıyoruz.

Bu özetlemek gerekirse şu anlama geliyor; 6.5 şiddetinin üstünde 3. bir bölgesel depreminin olması halinde neredeyse 25 bin bina daha yıkılacak. Bu da mevcutta 6 bin 444 olan sayının 5 katına yükselebileceğini gösteriyor. Üstelik Prof. Dr. Celal Şengör’ün açıklamalarına bakılırsa, ilk olarak önümüzdeki 6 ay, sonrasında ise 1 senelik süreçte bu şiddette bir depremin yaşanması oldukça mümkün.

Organik depremzedelerin tahliye işlemleri şu anda devam ediyor. Bölgede yaşayan halk öncelikli olarak toplanma alanları, çadır metropoller, yurtlar ve otellere yerleştiriliyor. Önümüzdeki 1 yıl içinde enkazın kaldırılarak yeni evler yapılacağı ve depremzedelere teslim edileceği belirtiliyor.

Ek olarak ağır hasarlı olduğu tespit edilen bu binalara girişler yasaklanmış durumda. Şu demek oluyor ki kaçak bir halde giren olmadığı sürece 3. bir zelzele halinde ölüm beklenmiyor. Gene de dolaylı olarak etrafındaki yapılara zarar vererek hasara, yaralanmaya ve gerçekleştiği saate bakılırsa ölüme yol açabilir.

İlgili videolarımızı seyretmek için aşağıdaki bağlantıları tıklayabilirsiniz.

Depremde kullanılan duvar arkasını gösteren teknoloji:

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Depremzedelerin işine yarayacak web sayfaları:

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Zelzele öncesi ve sonrası yapılması gerekenler:

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Zelzele için bu ayarları yapın:

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Depremde bu şekilde yardım edebiliriz:

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Bağış yaparken dikkat edin:

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.