Mariupol’deki toplu mezarlar uydu fotoğraflarıyla tespit edildi

22.04.2022
Mariupol’deki toplu mezarlar uydu fotoğraflarıyla tespit edildiMariupol’den çekilen uydu görüntülerinde, Rus ordusunun kazmış olduğu toplu mezarların köydeki mevcut mezarlığın bitişiğine kazıldığı görüldü.

Rusya’nın ablukası altındaki Ukrayna’nın Mariupol kentinde kazılan toplu mezarlar, ABD merkezli uydu görüntüleme şirketi MAXAR’ın değişik tarihlerde çekmiş olduğu uydu fotoğrafları ile tespit edildi.

Toplu mezarlar genişlemeye başladı

Maxar’ın, 19 Mart ile 3 Nisan tarihlerinde Mariupol’ün ortalama 20 kilometre batısında yer edinen Manhush köyünde çekmiş olduğu uydu fotoğraflarının karşılaştırılması ile ortaya çıkan toplu mezarların, 23 ve 26 Mart tarihleri içinde genişlemeye başladığı tespit edildi.

Mevcut mezarlığın bitişine kazıldığı görüldü

Reuters’ın haberine gore, toplu mezarların köydeki mevcut mezarlığın bitişiğine kazıldığı görüldü.

Maxar, “Mezarlar, doğrusal sıralardan oluşan dört bölümde hizalanmış ve 200’den fazla yeni gömüt içermekte” ifadelerini kullandı.

Mariupol deki toplu mezarlar uydu fotoğraflarıyla tespit edildi #1

“Tarih tekerrür ediyor, Yalnız Alman faşistlerinin yerine Ruslar geldi”

Mariupol Belediye Meclisi tarafınca meydana getirilen açıklamada, “İşgalciler ortalama 30 metre uzunluğunda hendekler kazıyorlar ve cesetleri getirmek için çöp kamyonları kullanıyorlar” ifadeleri kullanılarak, “Neredeyse 80 yıl ilkin Naziler, Agrobaza köyünde 12 bin Mariupol sakinini vurarak öldürdü. Manhush civarlarında. En fazla 13 kilometre. Tarih tekerrür ediyor. Yalnız Alman faşistlerinin yerine Ruslar geldi” denildi.

Mariupol deki toplu mezarlar uydu fotoğraflarıyla tespit edildi #2

Mariupol deki toplu mezarlar uydu fotoğraflarıyla tespit edildi #3

Sergey Şoygu, Vladimir Putin’e Mariupol’un alındığını iletti – HABER İÇİN TIKLAYIN

Mariupol deki toplu mezarlar uydu fotoğraflarıyla tespit edildi #4

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.