Mars helikopteri Ingenuity, 2022’nin ilk uçuşuyla rekorunu ekarte etti!

09.02.2022
Mars helikopteri Ingenuity, 2022’nin ilk uçuşuyla rekorunu ekarte etti!


NASA, Mars görevinde kullandığı teknolojiler yardımıyla bilim dünyası adına büyük bir ilerleme elde etmiş oldu. Bilhassa Perseverance adlı bulgu aracının içinde bulunan, uçarak veri toplayan ve gördüklerini dünyaya aktarabilen Ingenuity helikopteri, beklenenin üstünde bir performans sundu.

Geçtiğimiz dönemde toplamda 18 kez uçuş gerçekleştiren Ingenuity, geçtiğimiz dönemde yaşanmış olan toz fırtınaları sebebiyle görevlerine kısa süreli ara vermek mecburiyetinde bırakılmıştı. Fakat bugün, 2022 yılının ilk uçuşunu gerçekleştirerek, rekorunu ekarte etti.

Mars’ta uçan helikopterler, havanın rengini değiştirebilir!


Mars’ta uçan helikopterler, havanın rengini değiştirebilir!

Ortaya çıkan son haberlere gore, gelecekte Mars üstünde uçan helikopterler, etrafındaki havanın rengini değiştirebilir.

Mars helikopteri Ingenuity, görevine kalmış olduğu yerden devam ediyor

NASA’nın Mars görevinde kullandığı Perseverance gezgini, Şubat 2021’de başladığı görevi süresince, bugünkü uçuşla birlikte Ingenuity’nin yerden tam 19 kez havalanmasını elde etmiş oldu. Güney Séítah havzasında göreve süregelen helikopter, Jezero nehri deltasına doğru yol aldı.

Mars helikopteri Ingenuity

Araçtaki kameralar tarafınca yakalanan görüntüler, vazife ekibinin Mars’taki eski mikrobiyal yaşamın kanıtlarını aramak için devam eden görevinin bir parçası olarak Jezero nehri deltasına giden Perseverance’nin rotasını oluşturmada kullanılacak.

Ingenuity’nin senenin ilk uçuşunu Ocak ayı başlarında yapması planlanıyordu. Yalnız Mars yüzeyindeki bir toz fırtınası, vazife ekibinin planlanan uçuşu geçici bir süreyle askıya almasına yol açtı. Organik NASA, bilinmeyen alanlarda atılan ilk adımların buna benzer riskler içerebileceğini, dolayısıyla hazırlıklı olduklarını dile getiriyor.

Mars, Dünyaya kıyasla daha ince bir atmosfere ve zayıf yerçekimine haiz olduğundan, gezegendeki rüzgarlar tarafınca harekete geçirilen küçük parçacıklar, haftalarca sürebilecek ve hatta tüm gezegeni kaplayabilecek kadar şiddetli toz fırtınalarına kolayca dönüşebiliyor.

Mars helikopteri Ingenuity, Nisan 2021’de başka bir gezegende kontrollü ve motorlu uçuş gerçekleştiren ilk tayyare olarak tarihe geçti. Bugüne kadarki en uzun tek uçuşuysa kızıl gezegen üstünde 625 metre uzunluğunda olmuştu.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.