Maymun çiçeği hastalığı, ilk kez bu kadar yaygın

22.05.2022
Maymun çiçeği hastalığı, ilk kez bu kadar yaygınMaymun çiçeği hastalığına yönelik izahat icra eden TTB, hastalığın koronavirüs şeklinde hızla yapılmadığını belirtirken, ilk kez bu kadar yaygın hale geldiğini altını çizdi.


Türk Tabipleri Birliği: Maymun çiçeği hastalığı, ilk defa bu kadar yaygın

Türk Tabipleri Birliği (TTB), son günler de endişelere yol açan ve birçok ülkede görülen maymun çiçeği hastalığına ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu.

Hastalığın varlığının 50 yıldan uzun süredir bilinmesine karşın dünyada ilk kez bu kadar yaygınlaştığı açıklandı.

AA’nın haberine gore; açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Birçok ülkede tespit edilen maymun çiçeği hastalığı, bildiğimiz özellikleriyle Kovid-19 şeklinde hızla yayılan bir hastalık değildir. Sadece ilk kez bu kadar yaygınlaşması, hastalığın önemini göz ardı etmememiz icap ettiğini gösteriyor. Hastalığın ilk kez saptandığı Afrika haricinde da salgınların olması, küresel düzeyde ehemmiyet verilmesi icap ettiğini vurgulamaktadır.”

“Halk sağlığı açısından önemi hafife alınmamalıdır”

Çiçek aşısının sonlandırılması ile bağlantılı olarak bağışıklıkların düşmüş olduğu belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

“Dünyadaki vakaların ani artışının, maymun çiçeği virüsünün geçmişe gore daha kolay bulaşmasını elde eden bir mutasyonundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını ve her bir maymun çiçeği hastalığı salgınının tek bir kökene kadar uzanıp uzanmadığını ortaya koyacak emek harcamalar yapılmalıdır. Tüm bunlara dayanarak maymun çiçeği hastalığının halk sağlığı açısından önemi hafife alınmamalıdır.”

Türk Tabipleri Birliği: Maymun çiçeği hastalığı, ilk defa bu kadar yaygın #1

‘Sıhhat Bakanlığı’na düşen görevler’

Açıklamada bu mevzuda Sıhhat Bakanlığı’na düşen görevler şu şekilde ifade edildi:

Riskli kişiler belirlenerek aşılama programının planlanması, hasta bakımlarının daha ilkin çiçek aşısı ile bağışıklanmış daha azca riskli kişilerce yapılmasının sağlanması, kafi ilaç temini için koşulların oluşturulması, laboratuvar ve sıhhat kurumlarındaki emek harcama ortamının tekrardan düzenlenmesi, alınacak öteki önlemlerin belirlenmesi ve kamuoyu ile paylaşılması ve ürkü yaratmadan halka ve sıhhat çalışanlarına yönelik eğitimlerin planlanması.

Açıklamada, tüm sürecin TTB başta olmak suretiyle, ilgili emek ve meslek örgütleriyle bilimsel ve saydam bir anlayışla yürütülmesi gerektiği aktarıldı.

“Olay-ölüm oranı yüzde 3-6 civarındadır”

Hastalığa, maymun çiçeği virüsünün niçin olduğu belirtilen açıklamada, maymun çiçeğinin, ilk olarak Orta ve Batı Afrika’nın tropik yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve bazen öteki kıtalarda da görülen bir “viral zoonotik” hastalık olduğu vurgulandı.

Hastalığının genel olarak “ateş, kızarıklık ve şişmiş lenf düğümleri” ile kendini gösterdiği aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Çoğu zaman iki ila dört hafta devam eden semptomların peşinden seyri duran bir hastalık olmasına karşın ağır vakalara dönüşebilir. Nitekim son zamanlardaki vaka-ölüm oranı yüzde 3-6 civarındadır.

“Virüs bulaşmış materyalden insanlara bulaşabilir”

Hastalık enfekte bir şahıs yada hayvanla yakın temas yöntemiyle yada virüs bulaşmış materyalden insanlara bulaşabilir.

Maymun çiçeği hastalığı virüsü bir kişiden diğerine lezyonlar, vücut sıvıları, solunum damlacıkları, yatak örtüsü ve benzeri materyallerle yakın temas yöntemiyle bulaşabilir. Hastalığının emareleri çiçek hastalığına benzer sadece çiçek hastalığına gore hem daha azca bulaşıcıdır hem de ondan daha azca ciddi hastalığa niçin olur.

Çiçek hastalığını yok etme programı esnasında kullanılan aşılar da maymun çiçeği hastalığına karşı koruma elde etmiştir. Maymun çiçeği hastalığının önlenmesi için onaylanmış yeni aşılar da geliştirilmiştir. Çiçek hastalığı tedavisi için geliştirilen bir antiviral ilaç, maymun çiçeği hastalığı için de ruhsatlandırılmıştır.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler