Meğer merhemmiş! Balık derisinin şaşırtan yararları

12.11.2023
Meğer merhemmiş! Balık derisinin şaşırtan yararları

[ad_1]

Tüketirken ayırdığımız balık derisi, aslen tıbben bir şifa…Bakın balık derisi sıhhat alanında ne işe yarıyor!

Meğer merhemmiş! Balık derisinin şaşırtan faydaları

ensonhaber.com


Sıhhatli yağlar açısından eşşiz bir gıda olan balık, geride kalan derisi ile bile şifa deposu olabiliyor.

Balık yerken ayrılan derileri, sıhhat alanınca mucizeler yaratıyor.

Oldukça dayanıklı bir deri ile örtülü olan balıklar, pullar ile kaplıdır.

Balıktan elde edilmiş kolajenin, öteki hayvansal kolajenlerden daha kolay vücuda emildiğini belirten uzmanlar, derileri tıpta değerlendiriyor.

Brezilyalı doktorlar, yanık tedavisinde Tilapia balığının derisini kullanarak tarihe geçti. Silva isminde bir hastanın boynunda, kollarında ve yüzünde bulunan ikinci aşama yanıklarını gören doktorlar, yaraları tilapia balığının derisiyle sarıldı. Bu balığın derisi oldukca kısa bir sürede yanıkları iyileştirdi.

Balık derisinin öteki yararları sizi şaşırtacak…

İşte balık derisinin bazı potansiyel sıhhat yararları ve kullanım alanları:

Yara İyileşmesi:

Balık derisi, yara iyileşmesini teşvik etmede destek olabilir. Bilhassa yanık, kesik yada ameliyat sonrası iyileşme süreçlerinde kullanılan bir malzemedir. Balık derisi, yara bölgesini koruyarak enfeksiyon riskini azaltabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Cilt Onarımı ve Kozmetik Kullanım:

Balık derisi kollajen ve elastin benzer biçimde organik cilt bileşenlerini ihtiva eder. Bu özellikleri yardımıyla, balık derisi bazı kozmetik ürünlerde kullanılabilir ve cildin elastikiyetini artırabilir, kırışıklıkları azaltabilir.

Anti-İnflamatuar Etkisinde bırakır:

Balık derisi, anti-inflamatuar özelliklere haiz olabilir. Bu özellik, iltihaplı durumlarla mücadelede destek olabilir ve bilhassa artrit yada inflamatuar cilt sorunları benzer biçimde durumlarda kullanılabilir.

Protein ve Mineral Deposu:

Balık derisi, vücut için lüzumlu olan protein, kollajen, omega-3 yağ asitleri ve çeşitli mineralleri ihtiva eder. Bu özellikleri sebebiyle, bazı gıda takviyelerinde kullanılarak gıda kıymeti artırılabilir.

Bağışıklık Sistemini Destekleme:

Balık derisi, vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı korumuş olan bağışıklık sistemini destekleyebilecek proteinler ve antioksidanlar ihtiva eder.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.