Mehmet Barlas Kimdir? Mehmet Barlas Hayatı ve Biyografisi

06.06.2020
Mehmet Barlas Kimdir? Mehmet Barlas Hayatı ve Biyografisi

Gazeteci olarak tanıdığımız ve daha sonrasında milletvekili olarak gördüğümüz Mehmet Barlas kimdir? Sorusunu Mehmet Barlas’ın Hayatı başlığı altında ayrıntılı bir şekilde işledik. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Mehmet Barlas Hayatı

1942 yılında Ankara’da dünyaya gelen Mehmet Barlas, zaten siyaset ile yakından ilgilenen bir ailenin içerisinden geliyordu. Ablasının ders çalıştığı esnada ablasının yanında dura dura okuma ve yazmayı öğrendi. Mimar Kemal İlkokulu’na direkt olarak 3.sınıftan giriş yaptı. Daha sonra Namık Kemal Ortaokulu’nda eğitimini tamamladı. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Mehmet Barlas, üniversite yıllarında TMGT teşkilatında genel sekreterlik yapmıştır. Aynı zamanda da Türkiye Milli Talebe Federasyonu’nda basın komisyonu başkanı görevini yapmıştır.

Üniversitede birçok sağ – sol olaylarına dahil olan Mehmet Barlas, cop yer ve ensesi şişer. Bunun üzerine babası, oğlu hakkında endişelenir ve onu dizginlenmesi için İngiltere’ye bir fabrikaya işçi olarak gönderir. İşçi olarak gittiği İngiltere’de tam 4 ay boyunca ağır işçilik yapar ve Türkiye’ye döner. Döndükten sonra ise amcasının fabrikasında hukuk müşavirliği yapar.

Bu süreçten sonra ise TRT’de işe başlar ve iç ve dış haberler danışmanı olur. Babası, zamanında CHP’nin önde gelen isimlerindendi. Bu nedenle de babasından dolayı tüm siyasiler ile iç içe olan Mehmet Barlas, İsmet Paşa ile misket bile oynamıştır. Bu kadar içli dışlı olmasına rağmen siyasete girmedi ve politika gözlemi yapmaya devam etti.

Yaşamı boyunca; Son Havadis, Cumhuriyet, Milliyet, Günaydın, Tercüman, Sabah, Güneş, Hürriyet ve Zaman gazetelerinde çalışan Mehmet Barlas, 1968 yılından itibaren Canan Barlas ile evlidir. Eşi de kendisi gibi gazetecidir.

Birçok eser de günümüze bırakmıştır. Mehmet Barlas kitapları aşağıda sıralanmıştır;

Mehmet Barlas’ın Kitapları

  • Sosyo-politik Bir Gerçek Olarak Hocaefendi Sendromu
  • Rüzgar Gibi Geçti
  • Türkiye Üzerine Pazarlıklar
  • İş ve Siyaset Hayatında Kariyer Yapmak
  • Latife Hanım’ın Sırları ve Türk Sosyetesi
  • Turgut Özal’ın Anıları
  • Türkiye’de Darbeler ve Kavgalar Dönemi
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.