Mehmet Muş’tan doğalgaz zammı açıklaması

04.09.2022
Mehmet Muş’tan doğalgaz zammı açıklaması


Tecim Bakanı Mehmet Muş, doğalgaz zammının bütçe imkânlarının daha çok sübvansiyona elvermediği için yapıldığını söylemiş oldu.

Konutlarda kullanılan doğalgaz ve elektriğe yüzde 20, sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 50, elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza ise yüzde 49,5 zam gelmişti.

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, elektrik ve doğalgaza meydana getirilen zamlarla ilgili dikkat çeken açıklamalar yapmış oldu.

“Yansıtılmak zorunda kalındı”

Doğalgazdaki sübvansiyonları anımsatan Mehmet Muş, “Halen bir sübvansiyon söz mevzusu. Artık bütçenin imkânları daha çok el vermediğinden dolayı yansıtılmak zorunda kalındı.” dedi.

“Kimse isteyerek tutarları artırmaz”

Enerjideki artışların sanayiciye ilave bir maliyet anlamına geldiğini belirten Muş, Siyasal partiler niçin vardır, seçimi kazanmak için vardır. Dolayısıyla seçime 9 ay kalan bir yerde hiçbir hükümet ‘Ya ben elektriğe bir zam yapayım, doğalgazın fiyatlarını bir artırayım’ demez. diye konuştu.

Türkiye’nin averaj enerji ithalatı 2019’dan geriye dönük 10 yıla bakın 2020’de pandemi oldukça sıhhatli olmaz averaj 35-40 milyar dolardır” diyen Muş, “Geçen yıl 51 milyar dolar, bu yıl 100 milyar doların üstüne çıkıyor. Dolayısıyla bizim geleneksel averaj fiyatımızın 3 katı enerji faturasıyla karşı karşıyayız. Bunun hepimiz tarafınca bilinmesini istiyoruz. dedi.

Mehmet Muş’tan doğalgaz zammı açıklaması VİDEO


Mehmet Muş tan doğalgaz zammı açıklaması #1

“Fiyatlar AB AB ile karşılaştırma ettiğiniz süre oldukça altında”

diyen Muş, sözlerinin devamında şunları söylemiş oldu:

İhracat yapıyorken kullandığımız enerji maliyeti hâlâ oradakilerin altında fakat kendi içimizdeki artış, ister istemez sanayicilerimizi zorlayacak fakat bunu da şu şekilde değerlendirmek gerekiyor: Bütçeden tüm imkânlar kullanılıyor, sübvansiyon maksimum seviyede yapılıyor. Bunun dışındaki yansıtılmak zorunda kalıyor. Bir de bu bütçe nereden oluşuyor onu da söyleyeyim. Bizim bir enerji kaynağımız yok, onu bütçeye kaynak oluşturmuyoruz. Dolayısıyla toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe. diye konuştu.

Mehmet Muş tan doğalgaz zammı açıklaması #2

Mehmet Muş tan doğalgaz zammı açıklaması #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.