Merak edildi: Alparslan Büyük Selçuklu Komut Bozan Bey kimdir? Yurdaer Okur canlandırıyor! Yurdaer Okur kaç yaşlarında?

27.12.2021
Merak edildi: Alparslan Büyük Selçuklu Komut Bozan Bey kimdir? Yurdaer Okur canlandırıyor! Yurdaer Okur kaç yaşlarında?


Merak edildi: Alparslan Büyük Selçuklu Emir Bozan Bey kimdir? Yurdaer Okur canlandırıyor! Yurdaer Okur kaç yaşında?

Alparslan Büyük Selçuklu dizisindeki Tuğrul karakteri gündem oldu. Yeni sezonda izleyicinin karşısına çıkan Alparslan Büyük Selçuklu dizisinin oyuncu ekibi ve karakterleri içinde fark edilen Tuğrul Bozan’ın tarihte var olup olmadığı araştırılıyor. İşte Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde rol alan Yurdaer Okur hakkında bilgiler…

Alparslan Büyük Selçuklu Tuğrul Bey kimdir?

Tuğrul Bozan, 1052 yılı içinde ortalama olarak 50 yıla yakın yargı devam eden ve Gazneli hanedanından olamayan gulâm kökenli Gazne Devleti sultanıdır.

Sultan Abdürreşit’in başkomutan belirleme etmiş olduğu Tuğrul Bozan’a Selçukluları durdurma görevi vermişti. Bunun üstüne Tuğrul Bozan, 1051’de Selçukluları yenik etti ve Sistan’ı ele geçirse de, Tak Kalesi’ni kuşatmasına karşın alamadı. Selçuklulara karşı devletin konumunu sağlamlaştıran komutan, Gazne tahtına göz dikti. 10 Kasım 1051’de Gazne’ye doğru yürüyen Tuğrul Bozan, 1052 yılının başlarında Sultan Abdürreşit ve on bir şehzadeyi öldürerek tahtı ele geçirdi. Bu katliamdan; Ferruhzad, İbrahim ve Şücâ adlı şehzadeler kurtulabildi. Gazneli Sultan Mesut’un gulâmlarından birinin Tuğrul Bozan’ı hançerlemesi sonucu, sağ kalan üç şehzade de kurtulmuş oldu. Tuğrul’un başı, bir sopaya takılarak Gazne sokaklarında dolaştırıldı. Böylece halk, onun öldüğüne inanmış oldu. Bundan sonrasında Gazneli komutanlar bir araya geldiler ve sultanlık için Şehzade Ferruhzad’ı seçtiler.

Yurdaer Okur kimdir?

Yurdaer Okur, 47 yaşındadır. 29 Ekim 1974 tarihinde Rize’de dünyaya geldi. Bafra Lisesi’ni bitirdikten sonrasında Akdeniz Üniversitesi Gezim İşletmeciliği Kısmı’ne girdi. Üç yıl bu okulda okuduktan sonrasında 1994 senesinde Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Kısmı’nü kazanmıştır. Daha Sonrasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yüksek lisans yapmış oldu.

1999’da Genco Erkal ile tanışan Okur, Dostlar Tiyatrosu’na katılarak Yalınayak Sokrates adlı oyunda oynadı. Peşinden 2000 senesinde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda yevmiyeli oyuncu olarak yer almaya başladı. Sonrasında, 2002 senesinde kadrolu olarak Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’na atandı. 2000 yılından başlayarak Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü bünyesinde birçok oyunda yer aldı ve yönetmenlik yapmış oldu. Diyarbakırlı gençlere drama dersleri verdi. 2011 yılından bu yana ise Dilara Yalçın Okur ile evlidir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.