Mersin’de erik tutarları 500 liradan 50 liraya düştü

21.04.2022
Mersin’de erik tutarları 500 liradan 50 liraya düştü“İlk çıktığında yüksek fiyatla satılan meyve” dediğimizde ilk aklımıza “erik” geliyor. Bu sürem da ilk açılışını 500 lira ile icra eden eriğin kilosu şimdilerde 20 ile 50 lira içinde değişiyor.


Mersin'de erik fiyatları 500 liradan 50 liraya düştü

Türkiye’nin ilk turfanda eriğinin yetiştiği Mersin’in Silifke ilçesinde erik tutarları, ilk çıkmış olduğu günlerin peşinden normale dönmeye başladı.

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı mahallelerde ilk çıktığında piyasada kilosu 500 liradan satılan erik, örtü altı sürem sonu kilosu 20 ila 50 lira içinde değişen fiyatlarla tüketiciye sunulmaya başlandı.

Atayurt Komisyoncular Derneği Başkanı Ali Türer yapmış olduğu açıklamada, erik üretiminin Göksu Vadisi’ndeki Keben başta olmak suretiyle Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Karahacılı, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli ve Ortaören köyleri ile Atayurt, Atakent ve Taşucu beldelerinde yoğun olarak yapıldığını söylemiş oldu.

Vatandaşlar en fazlaca Silifke eriğini arıyor

Silifke eriğinin, gerek erkenci olmasından gerekse görünümü ve lezzeti ile tüketiciler tarafınca yoğun bir halde talep edildiğine dikkat çeken Türer, “Bölge, mikro klima özelliğe haiz. Bu yüzden burada yetişen ürünlerin ayrı bir aroması ve görünümü var.” diye konuştu.

Mersin’de erik tutarları 500 liradan 50 liraya düştü VİDEO

erik

“Erik ilk çıktığında tadımlık olarak büyükşehirlere gönderildi”

Türkiye’nin ilk turfanda eriğinin Silifke’de üretildiğini ifade eden Türer, “Açık alanda ilk erik hasadı yedi gün sonrasında başlamış olacak. Erik ilk çıktığında tadımlık olarak 100 gramlık kaselerde İstanbul, İzmir ve Ankara benzer biçimde büyükşehirlere yolladık. Türkiye genelinde ilk turfanda can eriğinin Silifke’de çıktığını hepimiz biliyor.

erik

“Aşeren hamileler için eşleri eriği gelip bizlerden alıyor”

Bu yüzden de aşerip canı erik çeken bayanlar için eşleri uzak yerlerden ilçemize gelmiş olarak tadımlık olan bu eriklerden alıp gidiyorlar.” diye konuştu.

erik

Hasat 15 gün geç başladı

Açıkta eriğin yedi gün sonrasında hasadının yapılacağını belirten Türer şunları söylemiş oldu:

“Bu yıl havaların soğuk gitmesiyle beraber hasadımız 15 gün gecikmeyle başladı. Silifke’de 15-20 bin dönümlük alanda erik bahçelerimiz var. 15 ile 20 bin ton civarında toplam ürün bekliyoruz. Örtü altında da 300 ton erik hasadımız gerçekleşti. Örtü altı eriğimizin son hasadını 20 ile 50 lira içinde değişen fiyatlarla sattık.

erik

Açıkta erik hasadı yedi gün sonrasında

Açıkta erik hasadımız yedi gün sonrasında başlayacaktır.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.