Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyor

21.03.2022
Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyorMersin’de örtü altında yetiştirilip senenin 10 ayı hasadı meydana getirilen çilek bahçesinde kilogramı 25 ile 30 lira içinde alıcı bulması üreticisini mutlu etti.


Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyor

Türkiye’nin örtü altı sebze ve meyve yetiştiriciliğinde ilk sıralarda yer edinen Mersin’in başta Anamur ve Silifke başta olmak suretiyle birçok ilçesinde seralarda yoğun çilek üretimi de yapılıyor.

ÇİLEK EKONOMİK GELİRİ YÜKSEK BİR ÜRÜN

Çilek, ekonomik olarak mühim bir getiri sağlaması sebebiyle öteki ilçelerde de çiftçiler tarafınca tercih etmeye başladı. Bir dönüm serada yılda ortalama 6 ton üretim meydana getiren üreticilerin kilogramını averaj 25 liraya sattığı takdirde kendilerini sevindirdiğini dile getirdi.

Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyor VİDEO

Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyor #1

“26 TON ÜRETİYORUZ”

Bir dönümde 10 bin kadar çilek fidesi dikimi gerçekleştirebildiklerini anımsatan örtü altı çilek Üreticisi bununla beraber ziraat teknikeri Faruk Şenol, “Ekimi meydana getirilen fidelerden eylül ile haziran ayı içinde fazlaca güzel verim alıyoruz, 6 ton kadar çilek üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu tarz şeyleri da market, manav ve pastanelere veriyoruz. Geçtiğimiz yıl çileğin fiyatı 15 ile 20 liraldı. Bu yıl ise 25 ile 30 lira içinde gidiyor. Bu da bizi ekonomik olarak mutlu ediyor.” dedi.

Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyor #2

GÜBRENİN ÇİLEĞİN KALİTESİNE ETKİSİ VAR

Üretimlerini titiz bir halde gerçekleştirdiklerine değinen Şenol, “Bilhassa bakımı ve gübresini organik olarak tercih ediyoruz. Hayvan gübreleri ile destekleyerek daha kaliteli çilek üretimi gerçekleştiriyoruz. Çileğin tadını alması için organik gübreyi daha iyi kullandığımızı düşünüyorum. Bu yüzden de yoğun talep görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyor #3

Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyor #4

Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyor #5

Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyor #6

Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyor #7

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.