Mersin’deki turfanda kayısılar, Katar ve Dubai yolcusu

25.04.2022
Mersin’deki turfanda kayısılar, Katar ve Dubai yolcusuTürkiye’nin dört bir tarafınca yeni hasat edilen meyve ve sebzelere yönelik haberler gelmeye devam ediyor. Bunlardan biri de Mersin’de yetişem kayısının ihracat yolculuğu oldu.


Mersin’deki turfanda kayısılar, Katar ve Dubai yolcusu

Mersin, Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üretiminde mühim bir yere haiz. Türkiye’nin turfanda birçok meyvenin örtü altında üretildiği Mersin’de kayısı hasadına başlandı.

Meyve hasatında ilk ürünler kalitesine nazaran 100 liraya kadar alıcı bulurken, iç piyasanın yanı sıra Katar ve Dubai’ye göndermiş olduğu bildirildi.

Geçtiğimiz dönemde hava vakaları meyve üretimini etkiledi

Son bir ayda örtü altına erik, yenidünya ve kavun benzer biçimde meyvelerin hasadının yapıldığı kentte bu kez de birçok ilde zirai donun vurmuş olduğu kayısılar hasat edildi.

Üretici Halit Taner’in iki ayrı serasında yetiştirdiği ağaçlardan ilk meyveler toplandı.

Kayısı 300 gramlık paketlerde 80-100 lira içinde

Toplanan meyveler tek tek elden geçirilerek 300 gramlık paketlere konularak satışa hazır şekilde müşteriye gönderildi. İlk hasattan elde edilmiş kayısıların kilogram fiyatının kalitesine nazaran kilogramının 80 ile 100 lira içinde alıcı bulmuş olduğu açıklandı.

Mersin’deki turfanda kayısılar, Katar ve Dubai yolcusu VİDEO

Mersin’deki turfanda kayısılar, Katar ve Dubai yolcusu #1

“Turfanda yenidünya hasadı da yapmış oldu”

3 hafta ilkin turfanda yenidünya hasadı yaptıklarını anımsatan İbrahim Demir, “Şu anda ise kayısı hasadımıza başladık. Fiyatlar meyvenin kalitesine nazaran kilogramda 80 ile 100 lira içinde değişiyor. Bunlar turfanda üretilen meyveler ve her seneki benzer biçimde bu yıl de kalitesi güzel.” dedi.

Mersin’deki turfanda kayısılar, Katar ve Dubai yolcusu #2

Erkenci meyveler yurt içine de gönderiliyor

İHA’nın haberine nazaran, erkenci meyvelerin yurtdışında Katar ile Dubai’ye gittiğine değinen Demir, ülke içinde ise başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ile çoğu zaman gezim bölgesi olan Muğla, Antalya benzer biçimde bölgelere gönderildiğini kaydetti.

Mersin’deki turfanda kayısılar, Katar ve Dubai yolcusu #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.