Messenger kaybolan bildiri gönderenleri üzecek özelliği duyurdu

28.01.2022
Messenger kaybolan bildiri gönderenleri üzecek özelliği duyurdu


Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Messenger uygulamasında uçtan uca şifreleme destekli sohbetler için yeni özelliği duyurdu. Bilinmiş olduğu suretiyle uçtan uca şifreleme (e2ee) Messenger’a ilk olarak 2016 senesinde geldi. Bugünden itibaren uçtan uca şifreli bireysel sohbetleri, grup sohbetlerini ve sesli – görüntülü aramaları tamamımız kullanabilecek.

Messenger, şifreli sohbetlerde artık GIF, çıkartma ve tepki hususi durumunu de destekleyecek. Ek olarak mavi tik rozetine haiz doğrulanmış hesaplarla da şifreli sohbetler gerçekleştirilebilecek. Böylece insanoğlu karşıdaki hesabın gerçek ve resmi bulunduğunu anlayacaklar. Tüm bunlara ek olarak Mark Zuckerberg, kullananların asla hoşuna gitmeyecek bir gelişme daha duyurdu.

Facebook’un kripto para projesinde hayal kırıklığı!


Feysbuk’un kripto para projesinde hayal kırıklığı!

Meta (Feysbuk) ve Diem Vakfı’nın birlikte yürüttüğü kripto para projesinin asla gerçekleşmeyeceğini gösteren raporlar ortaya çıktı.

Messenger kaybolan mesajın ekran görüntüsü alındığında uyaracak

Meta’ya bağlı popüler mesajlaşma platformu Messenger, uçtan uca şifreli sohbetlerde kaybolan bildiri işlevinin kullanılmasına da izin veriyor. Kullanıcılar bu özellik yardımıyla yalnızca bir sefer görüntülenebilen bildiri gönderebiliyorlar. Karşıdaki kişi kaybolan mesajı bir kez açtıktan sonrasında tekrardan açamıyor.

Kaybolan mesajın ekran görüntüsünü ise alınabiliyor. Bu da, tek seferliğine gönderilen mesajı karşı tarafın sürekli görüntülemesine yol açıyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in aktardığı bilgiye gore, artık Messenger’daki şifreli sohbetlerde gönderilen kaybolan mesajın ekran görüntüsü alındığında uygulama, göndericiye bildirimle haber verecek.

Mark Zuckerberg’in paylaşımına gore bu özellik, bir tek uçtan uca şifreli sohbetlerde gönderilen kaybolan bildiri için geçerli olacak. E2EE ile korunmayan varsayılan sohbetlerdeki kaybolan mesajların ekran görüntüsü alındığında ise bildirim gitmiyor.

Kaybolan bildiri özelliği WhatsApp’ta da var

WhatsApp kullanıcıları birbirlerine tek seferlik açılabilen fotoğraflar gönderebiliyor. Mark Zuckerberg’in duyurduğu ‘ekran görüntüsü alındığında bildirim gitmesi özelliği’ ise bir tek Messenger’da kullanılacak. Meta geliştirdiği bir özelliği vakit içinde tüm uygulamalarına getiriyor. (Instagram Reels hususi durumunun Feysbuk’un mobil uygulamasına gelmesi şeklinde)

Teknoloji devinin bu alışkanlığı, ekran görüntüsü alındığında bildirim gitmesi hususi durumunun WhatsApp’a da gelebileceği endişesi yarattı. Yalnız Meta’nın bu konudaki stratejisi nerede ise belli değil.

Facebook’un kurucu ortağı Eduardo Saverin kimdir?


Feysbuk’un kurucu ortağı Eduardo Saverin kimdir?

Popüler toplumsal medya platformu Feysbuk’un kurucu ortağı Eduardo Saverin’in acayip yaşam öyküsünü anlattık.

Peki ya sizler Messenger’in yeni özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.