Meta deklare etti: Dünyanın en süratli bilgisayarı geliştiriliyor!

25.01.2022
Meta deklare etti: Dünyanın en süratli bilgisayarı geliştiriliyor!


Kısa sürede adını Meta olarak değiştiren Feysbuk, Metaverse için en heyecanlı şirketlerden bir tanesi. Geliştirilmesi için haiz olduğumuzdan epey güçlü bilgisayarların gerektiği malum bu deli proje için kollar sıvanmış benzer şekilde görünüyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg’ün açıkladığına bakılırsa şirket, faaliyetleri için dünyanın en güçlü bilgisayarını geliştiriyor.

Halihazırda süper bilgisayarlara büyük yatırımlar yapmış olan şirket, gelecek faaliyetleri için işlem enerjisini artırmaya odaklanmış durumda.

Tesla, Türkiye’de! Şimdi ne olacak?


Tesla, Türkiye’de! Şimdi ne olacak?

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, web sayfasındaki şarj istasyonları sayfasını düzenleyerek Türkiye’de 10 değişik şehirde şarj istasyonu konumu ekledi.

Saniyede kentilyonlarca işlem meydana getirecek süper bilgisayar

Metaverse teknolojisinin gerektirdiği işlem enerjisini bir kenara bırakalım. Meta’nın elinde bulundurduğu firmalar esasen yapay zeka araçlarıyla görkemli işlem gücü gerektiriyor. Şirket şu anda bile dünyadaki en güçlü beşinci süper bilgisayarın sahibi. Geçen senenin sonlarında değişen vizyon ve bir sanal evren yaratmaya olan inanç, Meta’yı oldukca daha güçlü bir bilgisayar üretmeye itmiş durumda.

Meta süper bilgisayar

Zuckerberg’ün açıkladığına bakılırsa dünyanın en süratli süper bilgisayarının şirket operasyonlarına can vermesi için emekler başladı. Açıklamasına bakılırsa Metaverse dünyasında sunulması istenen deneyim, yalnız dünyanın en iyi işlem makineleriyle mümkün olabilir. Aslına bakarsan Meta, yapay zekaya {{hiç de}} yabancı bir şirket değil. Mimikleri tanıma benzer şekilde işlemler için de senelerden beri WhatsApp ve Instagram’da yapay zeka kullanılıyor.

AR teknolojileri için lüzumlu operasyonlarda da bugüne dek süper bilgisayarların büyük katkısı görüldü. Metaverse’de en oldukca kendini hissettirecek iki teknoloji olan artırılmış gerçeklik ve yapay zekaya olan yatırımların devamının geleceği aşikar.

Meta süper bilgisayar

Metaverse’ün toplumsal yaşantımızı değiştirebilecek bir deneyim mi, yoksa bir hayal ürünü mü olduğu hakkında konuşmak için erken. Nerede ise Meta’nın her insana ulaşan demolarını görebilmiş değiliz. Şirket şimdiden Instagram ve Feysbuk benzer şekilde ürünlerinde avatar ekleme benzer şekilde değişimler yapsa da her şey netlik kazanabilmiş değil. İlerleyen aylarda bu teknoloji ve firmanın yatırımları hakkında daha oldukca bilgiye haiz olacağız.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir