Meta, Feysbuk’ta kullandığı bir teknoloji yüzünden dava ediliyor!

15.02.2022
Meta, Feysbuk’ta kullandığı bir teknoloji yüzünden dava ediliyor!


Her büyük teknoloji şirketi şeklinde Meta, eski haliyle Feysbuk da ara sıra türlü davalarla karşı karşıya geliyor. Gerek toplumsal medya platformunun formatı ya da akış trendleri sebebiyle, gerek uygulama ya da firmanın kullandığı teknolojilerin patent kavgaları bu davaların sebebi olabiliyor.

Bu kez Meta, Feysbuk için kullandığı bir teknoloji sebebiyle davalık oldu. Teksas Eyaleti tarafınca oluşturulan davanın ayrıntılarını sizler için açıkladık. İşte davaya mevzu olan Feysbuk teknolojisi…

Mark Zuckerberg üzgün: NVIDIA, Facebook’u geride bıraktı!


Mark Zuckerberg mutsuz: NVIDIA, Feysbuk’u geride bıraktı!

Meşhur ekran kartı üreticis NVIDIA, Feysbuk’un çatı şirketi Meta’yı geçerek ABD’nin en kıymetli 7. şirketi oldu.

Teksas, Feysbuk’un yüz tanıma sistemini kullanmak istemiyor

Teksas Başsavcısı Ken Paxton‘ın Meta’yı dava etme sebebi Feysbuk’un kullandığı yüz tanıma sistemi oldu. Meta’nın Feysbuk’da kullandığı fotoğraf etiketleme sisteminin Teksas Biyometrik Tanımlayıcının Yakalanması yada Kullanımı (CUBI) Yasasını ihlal etmiş olduğu iddia edilen dava bugün bölge eyalet mahkemesinde açıldı.

Feysbuk yüz tanıma özelliği

Teksas, Mali zararların karşılanmasını ve Teksaslıların biyometrik verilerinin izinsiz kullanımına son verilmesini istiyor. Bahsi geçen CUBI kısıtlamaları 2009 senesinde kabul edildi ve hükmü halen devam ediyor. Bu yasa gereği, yüz geometrisi şeklinde biyometrik verilerin toplanmasından ilkin bir bilgilendirme formu ile onay alınması gerektiriyor.

Davaya gore Feysbuk, kullanıcı fotoğraflarını izin almadan tarıyor ve otomatik etiketleme sistemi, toplu biyometrik veri toplama anlamına geliyor. Ek olarak daha ilkin gerçekleşen bir davada yer edinen, Instagram‘ın kullanıcı gizlilik ve güvenlik sözleşmesindeki ifadelerle çeliştiği iddia edilen yüz tanıma için görüntüleri taradığı iddiasını da akıllara getiriyor.

Meta Politika ve Kriz İletişimi Yöneticisi Dina El-Kassaby ise, iddiaların yersiz bulunduğunu ve kendilerini sonuna kadar savunacaklarını belirtti. Teksas Başsavcılığı ise “Feysbuk’un milyonlarca Teksaslı’nın biyometrik tanımlayıcılarını ticari bir amaç için bilgilendirilmiş onayları olmadan ele geçirdiğini ve bu biçim şeyleri makul bir sürede yok etmediğini” iddia ediyor.

Dava, her CUBI ihlali için 25.000 dolar para cezası ve her Teksas Aldatıcı Tecim Uygulamaları Yasası ihlali başına ek 10.000 dolar talep ediyor. Wall Street Journal‘ın raporuna gore bu sayı toplam yüz milyarlarca dolara denk olacak.

Sizler Teksas’ın Meta’ya açmış olduğu bu dava hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi ve görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.