Meta uyardı! 1 milyon kullanıcı tehlikede

08.10.2022
Meta uyardı! 1 milyon kullanıcı tehlikede


Toplumsal medya devi Meta, Feysbuk kullanıcılarını uyarıyor. Feysbuk hesabıyla giriş yapılmış 400 mobil uygulamanın dolandırıcılıkta bulunduğunu tespit etti. Şirket hem Android hem de iOS kullanıcıları için bazı tavsiyeler paylaştı. Bir milyona yakın kullanıcının söz mevzusu uygulamaları indirdiği düşünülüyor.

Feysbuk hesabıyla bu uygulamalara giriş yapanlar yandı

Feysbuk’un çatı şirketi Meta’nın paylaşmış olduğu yeni blog yazısında, Android ve iOS kullanıcılarını etkileyen bir açık ele alındı. Feysbuk hesabıyla giriş yapılmış 400 uygulamanın tehlikeli bulunduğunu belirleyen Meta araştırmacıları, kullananların kimlik bilgilerinin kopyalanmış olabileceğini söylemiş oldu.

Meta tarafınca tespit edilen uygulamaların, fotoğraf düzenlemeden oyuna kadar fazlaca çeşitli kategorilere yayılmış olduğu görülüyor. Meta’nın Güvenlik Yöneticisi David Agranovich ve Kötü Amaçlı Yazılım Mühendisi Ryan Victory’nin açıklamasına nazaran, en büyük güvenlik açığı yüzde 42 ile fotoğraf düzenleme uygulamalarında yaşandı.

Dev şirketlere ne oluyor? Meta ve Binance’dan sonra Toyota’ya da Hacker saldırısı!


Dev şirketlere ne oluyor? Meta ve Binance’dan sonrasında Toyota’ya da Hacker saldırısı!

Dev firmalar son dönemde veri sızdırmalarıyla gündeme geliyor. Bugünkü kervana son olarak Toyota katıldı. İşte ayrıntılar…

Feysbuk hesaplarıyla giriş yapılmış dolandırıcılık uygulamalarının Google Play Store ve App Store’a yayılmış bulunduğunu söylemek mümkün. Bir tek uygulamaların 355’i Android 45’i ise iOS’ta bulunduğunu göz önünde bulundurursak, Google’ın güvenlik kısmında daha fazlaca açık barındırdığını görüyoruz.

Rapora nazaran kötü amaçlı yazılımlar; fotoğraf düzenleyicileri, oyunlar, VPN, lifestyle, işletme programları ve telefon araçları şeklinde sıralandı. Daha spesifik olarak ise sağlık takip edeni, VPN, iş, reklam yönetimi ve el feneri uygulamaları boy gösterdi.

Meta araştırmacıları bazı güvenlik önerileri de paylaştı. Blog yazısına nazaran, uygulamalarda dikkat edilmesi gereksinim duyulan ilk nokta “uygulamanın söylediği şeyi yapmış olup yapmadığını” denetlemek. Özetlemek gerekirse tüm kabiliyetini gizliyor ve bilgilerinize erişim izni istiyorsa uygulamayı silmeli ve Play Store/App Store’a yakınma etmelisiniz.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.