Metabolizmayı hızlandıran 10 gıda

12.09.2022
Metabolizmayı hızlandıran 10 gıda


Vücuttaki sindirim ve emilim süreçlerindeki farklılıkları sebebiyle bazı gıdalar metabolizmayı hızlandırıcı etkiye haizdir. İşte zayıflamaya destek olan metabolizma hızlandırıcı 10 gıda.

Metabolizmayı hızlandıran 10 besin

Metabolizma, vücudun temel olarak yaşamak için kullanılan enerjiyi üretmek için gıdaları kullandığı tüm süreçlerdir.

Günlük olarak harcanan enerjinin bir kısmı, şu demek oluyor ki gün süresince yakılan kalori miktarı, 24 saat süresince vücudunuza aldığınız gıdalarla kuvvetli bir halde ilişkilidir. Vücudun yediklerimizi sindirmek, emmek ve metabolize etmek için harcamış olduğu enerji miktarı değişmiş olur.

Bundan dolayı gıda seçimleriniz, kaçınılmaz olarak metabolik kapasiteyi ve zayıflama yada kilo alma mevzusundaki değişik eğilimleri etkisinde bırakır. Şu demek oluyor ki, bazı gıdalar metabolizmayı hızlandırabilir yada yavaşlatabilir.

Metabolizmayı hızlandıran 10 besin #1

Besinlerin termojenik tesiri

Termojenik tesir, metabolizma hızında vücudun ısısının artışına bağlı değişimdir. Termojenik tesir terimi daha rahat bir halde, belirli bir gıda türünün sindirilmesi, emilmesi ve metabolize edilmesi için gerekseme duyduğu enerji miktarıdır.

En büyük termojenik etkiye haiz besinler, alınan enerjinin yüzde 30’unu kullanan proteinlerdir. Arkasından yüzde 7 ile karbonhidratlar ve son olarak yüzde 3 ile yağlar gelmektedir.

Bu etkiye, sempatik sinir sistemini aktive etme kabiliyetiyle bağlantılı, termojenez isminde olan kahve şeklinde bazı gıdalara özgü başka bir özellik daha eklenmiş olur. Bunlar daha çok kalori yaktıran besinlerdir.

Bundan dolayı, bir zayıflama rejim programının etkinliğini çoğaltmak için metabolizmayı hızlandıran yiyecekler tercih edilmelidir.

Metabolizmayı hızlandıran 10 besin #2

Metabolizmayı hızlandıran besinler

Kuvvetli bir metabolik ve termojenik tesir gösteren gıda seçimleri ve çeşitli kombinasyonlar zayıflamanıza yardımıc olabilir.

İşte metabolizmayı hızlandıran yiyecekler:

Kırmızı meyveler

Böğürtlen, ahududu, çilek ve kızılcık şeklinde resveratrol açısından bilhassa varlıklı olan kırmızı meyveler, oldukça kuvvetli antioksidan özelliklere sahiptirler. Son araştırmalar, kırmızı meyvelerin daha süratli bir enerji tüketimini sağlayarak hücresel aktiviteyi artırdığını göstermektedir.

Acı biber

Kapsaisin açısından varlıklı oaln acı biberler, dolaşım fonksiyonunu destek sunar ve iyi bir metabolik artış sağlar. Kapsaisin ek olarak hücresel aktiviteyi artırır ve çeşitli hastalıklara karşı koruyucudur.

Kuruyemişler

Kuruyemişler ve bilhassa ceviz ve badem, günlük enerji harcamasını artırmada oldukça etkilidir.. Ek olarak selenyum açısından zenginlikleri, bu gıdaları tiroid fonksiyonunu desteklemede bilhassa kıymetli hale getirir.

Tarçın

Gerçek bir metabolik aktiviteye haiz, hem herhangi bir metabolik bozukluğun düzeltilmesinde hem de vücudun oksidatif ve dolayısıyla tüketim kapasitesinin desteklenmesinde yararlı olan tarçın da metabolizmayı hızlandıran gıdalardan biridir.

Sebzeler

Bioflavonoidler açısından varlıklı yeşil, sarı, beyaz ve kırmızı renkli sebzeler hem antioksidan hem de koruyucu aktiviteye ve büyük bir termojenik aktiviteye haizdir.

Turunçgiller

Turunçgiller, sinefrin de dahil olmak suretiyle çeşitli etken bileşenlere haizdir. Bu meyveler bilhassa sempatik sinir sistemini aktive etmede ve günlük enerji harcamasını arttırmada etkilidir.

Balıklar

Balıklar organik olarak iyot bakımından zengindir ve bundan dolayı temel metabolizmayı ve günlük enerji harcamasını denetim etmede kilit bir organ olan tiroid için iyidir.

Kahve ve yeşil çay

Kafein şeklinde metilksantinler bakımından varlıklı olan kahve ve yeşil çay, organik olarak termojenik aktiviteye haizdir. Bu içeceklerin metabolizmayı hızlandırmak için kullanımı, aşırı doza bağlı istenmeyen yan etkilerden kaçınmak için aşırı olmamalıdır.

Sızma zeytinyağı

Hidroksitirosol ve oleuropein şeklinde etken maddeler açısından oldukça varlıklı olan sızma zeytinyağı, kuvvetli antioksidan aktiviteye ve bununla birlikte duyarlı termojenik ve yaşlanma karşıtı özellikler haizdir.

Bitter çikolata

Minimum yüzde 70 kakao içeren bitter çikolatalar da metabolizmayı hızlandırıcı etkiye haizdir. Ara öğüne alternatif olarak 5-10 gr bitter çikolata eklenmesi metabolik kapasiteyi arttırmada faydalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.