Meta’da yaprak dökümü: Bir hizmetin daha fişi çekildi

12.06.2022
Meta’da yaprak dökümü: Bir hizmetin daha fişi çekildi


İlk olarak 2018 senesinde duyurulan ve insanların görüntülü görüşme yapmasını kolaylaştıran Meta (Feysbuk) Portal için yolun sonuna gelindi. Meta; Amazon ve Google şeklinde rakiplerini yakalayamayan Portal modelleri için tüketici pazarından tamamen vazgeçtiğini deklare etti.

Meta, dört senenin peşinden Portal için pes etti

Geçtiğimiz yıldan bu yana yüzünü tamamen metaverse’e çeviren Meta, eski hizmetlerini de dönüştürmeye devam ediyor. Toplumsal medya devi, Portal isminde akıllı ekranlarındaki stratejisini değiştirdiğini deklare etti. Dört yıl süresince satışta olan Portal ailesi, artık yalnız iş aleti olarak şirketlere sunulacak.

Mark Zuckerberg’den sosyal medyayı ikiye bölen fotoğraf


Mark Zuckerberg’den toplumsal medyayı ikiye bölen fotoğraf

Mark Zuckerberg Apple logosunu gizledi mi? Meta CEO’su tarafınca paylaşılan son fotoğrafta Apple logosunun kaldırılması meraklandırdı.

Feysbuk Portal, 2018 senesinde WhatsApp ve Messenger üstünden görüntülü arama yapabileceğiniz bir akıllı ekran olarak piyasaya sürüldü. Yalnız cihazın son modellerinde Zoom ve Microsoft Teams desteği de bulunuyordu.

Portal akıllı ekranları aslına bakarsak tamamen iptal edilmiş değil. Meta’dan gelen açıklamada, artık “tüketici odaklı” bir Portal satışa çıkarılmayacak. Firmanın yeni odak noktası, ürünü tüketiciden ziyade iş aleti olarak tekrardan konumlandırmak üzerine kurulu olacak.

Meta, Portal ürünleri için iyi mi bir yol izleyeceğini detaylandırmadı. Fakat geçtiğimiz yıl çıkış icra eden Portal Go ve Portal+ ile Zoom ve Microsoft hizmetlerine uyumluluk getirmişti. Bu, Portal’ı hibrit emek verme için bir araç haline gelmesine olanak tanıyabilir.

Firmanın perde arkasındaki stratejisinde oldukça büyük değişimler bulunduğunu görüyoruz. İlk olarak yalnız hususi müşteriler için planlanan bir AR aletinin ertelendiği aktarıldı. Ek olarak Apple Watch rakibi olacağı iddia edilen akıllı saatini askıya almıştı.

Facebook Portal için Android uygulaması çıktı! - ShiftDelete.Net (2)

Daha ilkin de belirttiğimiz suretiyle Meta, iki yıldan uzun bir süredir geliştirme aşamasında bulunan akıllı saat modelini iptal etme sonucu aldı.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Meta, aleti niçin iptal etti? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.