Meta’dan önemli adım: Rusya devlet medyasını engelledi

26.02.2022
Meta’dan önemli adım: Rusya devlet medyasını engelledi


Toplumsal medya platformları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde önemli cephelerinden biri haline geldi. Bu durumda da bilhassa yanıltıcı bilgiler artmaya başladı. Bu durumun önüne geçmek için de Meta, önemli adımlar atmayı sürdürüyor. Bunlardan birisi de Rusya devlet medyası üzerine oluyor.

Feysbuk’un ana şirketi olan Meta, Rusya devlet medyasına platformda çeşitli yasaklama getirdi. Feysbuk’un güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımla yasağı duyurdu.

Meta’dan Ukrayna’daki yanlış bilgiler için önemli adım!


Meta’dan Ukrayna’daki yanlış bilgiler için önemli adım!

Meta, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali esnasında ortaya atılan yanlış bilgilerle ilgili savaşım etmek için birçok önlem aldı.

Rusya devlet medyası, Meta’dan para kazanamayacak

Gleicher Twitter’da yapmış olduğu paylaşımda, “Artık Rus devlet medyasının dünyanın herhangi bir yerinde platformumuzda reklam yayınlamasını yada para kazanmasını yasaklıyoruz. Ek olarak ek Rus devlet medyasına etiketler uygulamaya devam ediyoruz. Bu değişimler halihazırda uygulanmaya başlandı ve hafta sonuna kadar devam edecek.” dedi. Ek olarak platformlarında korumak için attığı adımları paylaşmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Bir Meta sözcüsü ise Insider’a gönderilmiş olduğu e-posta yöntemiyle şunları söylemiş oldu: “Bölgedeki hizmetlerimizle ilgili yanlış bilgilerin yayılmasıyla savaşım etmek için kapsamlı adımlar atıyoruz ve dış uzmanlara danışmaya devam ediyoruz.” Bununla birlikte sözcü, Meta politikalarını ihlal eden içerikleri kaldırdığını ve yanlış iddiaları çürütmek için üçüncü taraf kişilerle çalıştıklarını belirtti.

Bir içerik yanlış olarak değerlendirildiği süre Meta, içinde ne olduğu özet akılında daha aşağılara taşındığını söylemiş oldu. Bu sayede kullanıcılar, içinde ne olduğu daha azca kişi görecek.

Rusya’nın Feysbuk’a erişimi sınırlamasının arkasından açıklama geldi

Gene Meta’dan Nick Glegg, yapmış olduğu açıklamada, “Dün, Rus makamları bizlere dört Rus devlet medya kuruluşu tarafınca Feysbuk’ta gösterilen içeriğin bağımsız doğrulamasını ve etiketlenmesini durdurmamızı emretti. Biz reddettik.” dedi.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/02/Metadan-onemli-adim-Rusya-devlet-medyasini-engelledi-1.png?resize=1170%2C658&ssl=1

Glegg’in yapmış olduğu açıklama, Rusya’nın medya düzenleyicisinin Feysbuk’a erişimi sınırladığını ve Rus vatandaşlarının haklarını ihlal ettiğini söylemesinden saatler sonrasında geldi.

Diğeri büyük platformlar da artan çatışmanın iyi mi ele alınacağıyla boğuşuyor. Twitter, Ukrayna’nın işgalinin görüntülerini paylaşan hesapları yanlışlıkla engellediğini ve hatalı blokları yanlış bilgilerle haklı çıkardığını söylemiş oldu.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.