Meta’dan Ukrayna’daki yanlış bilgiler için önemli adım!

25.02.2022
Meta’dan Ukrayna’daki yanlış bilgiler için önemli adım!


Feysbuk, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi olan Meta, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali esnasında ortaya atılan yanlış bilgilerle ilgili savaşım ediyor. Bununla ilgili de siber saldırılara karşı tüm platformlarını korumak için birçok önlem aldığını belirtti. Bu önlemlerin başlangıcında ise Meta, hususi ekip kurdu.

Meta’nın küresel ilişkilerden görevli başkan yardımcısı Nick Clegg, Perşembe günü paylaşmış olduğu bir Twitter gönderisinde yapmış olduğu açıklamayla mevzuya ilişkin açıklamada yapmış oldu.

Formula 1 Rusya GP iptal edildi! Türkiye’de mi olacak?


Formula 1 Rusya GP iptal edildi! Türkiye’de mi olacak?

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlatmış olduğu cenk sebebiyle Formula 1 Rusya GP iptal edildi. Bu karar Türkiye’de mi düzenlenecek? dedirtti.

Yanlış bilgiler için ‘Hususi Operasyon Merkezi’ olacak

Paylaşmış olduğu Twitter gönderisinde Nick Clegg “Ukrayna’daki durum yıkıcı. Meta’daki ekiplerimiz, platformlarımızı ve bölgedeki kullanıcılarımızı olabildiğince güvenli tutmak için bir ekip önlem uyguladı.” dedi.

Clegg’e nazaran Meta, çatısı altında yer edinen platformlarında nefret söylemlerini, şiddete teşvik eden içerikleri ya da yanlış bilgileri kaldırmak için gerçek zamanlı olarak yanıt verecek. Bunun için de ana dili İngilizce olan ve uzman kişiler tarafınca oluşan biri ‘Hususi Operasyon Merkezi‘ kurdu. Meta, hususi ekip ile birlikte meydana gelen sorunları çözmeyi amaçlıyor.

Bununla beraber Meta, devlet kontrolündeki medyadan gelen içeriklerle birlikte doğruluk denetleyicilerin yanlış olarak değerlendirdiği içerikleri de etiketleyecek. Son olarak Clegg, Meta’nın siber güvenlik ekiplerinin, platformları kötüye kullanmaya yönelik girişimleri izlediğini de belirtti.

Feysbuk, Ukrayna’da profilleri gizlemeye izin verecek

Feysbuk güvenlik politikası başkanı olan Nathaniel Gleicher, platformun Ukrayna’da yeni bir özellik başlattığını söylemiş oldu. Bununla birlikte kullananların fazladan bir güvenlik ve gizlilik için profillerini kilitlemelerine izin verdiğini belirtti. Bu sayede kullananların arkadaşı olmayan kişiler, süre tünellerindeki gönderileri göremez, profil fotoğrafını indiremez ya da paylaşamaz.

Feysbuk, daha ilkin buna benzer aracı, 2021’de Afganistan dahil olmak suretiyle savaştan etkilenen diğeri bölgelerde de uyguladı. Bu uygulamasının terör gruplarını öven, destekleyen ya da temsil eden hesapların kaldırılacağı anlamına geldiğini aktardı. Şirket, uygulamanın yanı sıra o dönem de, hususi olarak uzman bir Afgan ekibi kurdu.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.