Mevsimi geldi: İncirin sağlığa 10 faydası

16.08.2022
Mevsimi geldi: İncirin sağlığa 10 faydası


Hoş bir tada haiz olmanın yanı sıra antioksidanlar, mineraller ve lif bakımından varlıklı olan incirler adeta bir sıhhat deposudur. İşte mevsimi gelen ve tezgahlarda yerini alan incirin yararları.

Mevsimi geldi: İncirin sağlığa 10 faydası

İncir, oldukça sulu olmasa da, narin ve tatlı bir tada haiz leziz bir meyvedir. İncir, bilhassa Akdeniz ikliminde yüzlerce değişik çeşitte yetiştiriliyor. Taze incir ağustostan ekim başına kadar bulunur, sadece kuru inciri yıl süresince bulmak mümkündür.

Kuru incirin kalorisi taze incire bakılırsa fazladır. 100 gram taze incir ortalama 50 kalori ihtiva eder. Kuru incirler ise 100 gramında ortalama 250 kalori ihtiva ederler.

İncirin ağırlıkça yüzde 82’sini su oluşturmaktadır. İncirde yüksek karbonhidrat, daha azca olmak suretiyle lif, protein ve oldukça azca yağ bulunur.

İncir, bilhassa potasyum, magnezyum ve demir şeklinde mineraller bakımından zengindir ve hem de kuvvetli antioksidanlar ihtiva eder.

Mevsimi geldi: İncirin sağlığa 10 faydası #1

İncirin sağlığa 10 faydası

İncir yalnız tatlı bir meyve değildir, hem de sağlığa birçok faydası vardır. Son yıllarda incirin gıda kıymeti ve ihtiva ettiği maddelerin araştırılması artmıştır.

İşte incirin sağlığa yararları:

1. Kabızlıkla savaşır

İncir, bilhassa kabuğunda ve çekirdeklerinde esas olarak çözünmeyen lif ihtiva eder. Çözünmeyen lif sindirim sisteminde suyla şişer, sert ve kuru dışkıları yumuşatır ve kabız kişilerin bağırsak geçişini kolaylaştırır.

Kuru incir, bir müshil olan lif ve magnezyum açısından daha varlıklı olduğundan daha da etkilidir.

2. Enerji verir

Şekerler, vitaminler ve mineraller açısından varlıklı olan incir, iyi bir enerji deposu olarak kabul edilir. Ek olarak leziz ve yüzde 100 naturel bir enerji deposudur. Enerji ihtiyacınız olduğunda, tatlılar yada kahve yerine incir tüketebilirsiniz.

3. Kemik sağlığını korur

İncir, kalsiyum ve öteki mineraller açısından zengindir, bu yüzden sıhhatli bir rejim ve birazcık fizyolojik aktivite ile beraber tertipli tüketimi, dişlerin yanı sıra kemik sağlığını da iyileştirir.

4. Kuvvetli antioksidan tesir gösterir

Antioksidan polifenoller açısından varlıklı olan incir, vücudumuzdaki hücrelerin genç kalmasına destek sunar ve meme, kolon ve prostat dahil olmak suretiyle değişik kanser türlerinin önlenmesine destek sunar.

5. Tansiyonu düşürür

Yüksek sodyumlu rejimler hipertansiyona yol açabilirken, potasyum, kalsiyum ve magnezyumu bir araya getiren ve sodyumu düşük olan incir yüksek tansiyonu önlemeye destek sunar.

6. Cilt sağlığını iyileştirir

İncir ek olarak irin önleyici güce haizdir, bu yüzden onları yiyecek yada direkt cilde uygulamak sivilce şeklinde sorunların çözülmesine destek sunar. İncirin müshil tesiri, vücutta birikmiş toksinlerin atılmasına da destek sunar, akne ve öteki cilt problemlerinin ortaya çıkmasını önler.

7. Bağışıklığı kuvvetlendirir

İncir vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu olduğundan bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını yerine getirmesine ve dolayısıyla vücudu dış etkenlerden daha iyi korumasına destek sunar.

8. Sindirimi iyileştirir

İncir prebiyotikler, kısaca bağırsaklarda yaşayan iyi bakterilerin beslendiği maddeler ihtiva eder. Bağırsaklarda bakteri florası dengelendiğinde yalnız sindirime değil, başta bağışıklık sistemi olmak suretiyle tüm vücuda yarar sağlar.

9. Şeker kontrolüne destek sunar

Şekerli olmalarına karşın incirlerde potasyum ve magnezyum şeklinde minerallerin bulunması kan şekerini denetim altında tutmaya destek sunar. Sadece araştırmalara bakılırsa, yiyeceklerden sonrasında yüksek kan şekerini daha iyi denetim edebilecek olan şey bilhassa incir yapraklarıdır.

10. Gebelikte faydalıdır

Kuru incir, vücudun vitamin ve mineral ihtiyacının arttığı dokuz aylık hamilelik esnasında muhteşem bir atıştırmalıktır. Bilhassa bu meyvelerde bulunan kalsiyum, anne karnındaki çocuğun omurga ve kemiklerini doğru bir halde geliştirmesi için yararlı olan günlük gereksinime ulaşmasına destek sunar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.