Mezarlara neden su dökülür? Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu yanıtlıyor

Herkesin zaman zaman merak ettiği sorulardan biri olan mezarlara su dökme faaliyetinin neden yapıldığını İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu …

06.11.2021
Mezarlara neden su dökülür? Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu yanıtlıyor

Herkesin zaman zaman merak ettiği sorulardan biri olan mezarlara su dökme faaliyetinin neden yapıldığını İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu yanıtladı.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

ATV ekranlarında yayınlanan “Kur’an ve Sünnet” programında zaman zaman ekran başındakilerin merak ettiği sorulara da yanıt veren Nihat Hatipoğlu’na son olarak “Mezarların üstüne neden su dökülür?” sorusu yöneltildi.


“MEZARIN ÜSTÜNE SU DÖKMEK SÜNNETTİR”

Mezarların üstüne su dökmenin sünnet olduğunu ifade eden Hatipoğlu, “Yapılan şey yanlış değildir. Hazreti Muhammed’in gömüldüğünde bazı sahabelerin Hazreti peygamberin mezarına su döktüğünü biliyoruz” dedi. Açıklamasının devamında iki sebepten dolayı mezarlara su döküldüğünü ifade eden Hatipoğlu, “Birincisi mezar yeniyse kumu, toprağı ortaya savrulmasın diye su dökülür. Bu şekilde katı bir toprağa dönüşmesi sağlanır. İkincisi ise su döküldüğünde orada yeşillikler çıkar. Yeşillikler kendi lisan-ı halleriyle Allah’a zikreder” şeklinde konuştu.

 

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.