Microsoft, tarihin en büyük DDoS saldırısını engelledi!

29.01.2022
Microsoft, tarihin en büyük DDoS saldırısını engelledi!


Microsoft tarafınca geliştirilen ve ilk kez 2010 senesinde kullanıma sunulan Azure platformunun, bugüne kadarki en büyük distributed denial of service (DDoS) saldırısı olduğu tahmin edilen denemeyi engellediği ortaya çıktı. İşte detaylar…

Microsoft Azure için yeni özellikler tanıtıldı!


Microsoft Azure için yeni özellikler tanıtıldı!

Microsoft, Ignite 2021 etkinliğinde Azure bulut sistemi üstünde meydana getirilen iyileştirmelerden ve kazandırılan yeni özelliklerden bahsetti.

Microsoft, 3.47 Tbps’lik DDoS saldırısını engelledi

Microsoft, Azure DDoS koruma platformunun müşterilerinden birini hedef alan ve saniyede 340 milyon pps paket hızıyla üstün dereceli düzeyde meydana getirilen 3,47 Tb/sn boyutundaki bir saldırıya maruz kaldığını duyurdu. Bu haberi “Azure DDoS Protection —2021 Q3 and Q4 DDoS attack trends” şeklinde paylaştı.

Microsoft DDoS

Meydana getirilen bu saldırının, malum ve açıklananlar içinde şimdiye kadarki en büyüğü olduğu söyleniyor. Simple Service Discovery Protocol (SSDP), Connection-less Lightweight Directory Access Protocol (CLDAP), Domain Name System (DNS), ve Network Time Protocol (NTP) kullanılarak meydana getirilen denemenin averaj 15 dakika sürdüğü belirtiliyor.

Bu DDoS eyleminin, Kasım ayında gerçekleştiği söyleniyor. Ek olarak Asya’daki müşteriye meydana getirilen bu saldırının, ABD Birleşik Devletleri, Çin, Güney Kore, Rusya, Tayland, Hindistan, Vietnam, İran ve Endonezya başta olmak suretiyle, dünyadaki 10 bin değişik kaynaktan geldiği söyleniyor.

Ekim ayında Microsoft, Azure bulut hizmetinin Ağustos ayının sonunda 2,4 terabayt/saniye (Tbps) DDoS saldırısını engellediğini duyurmuştu. Bu, o dönemde bugüne dek kaydedilen en büyük DDoS denemesi olarak tarihe geçti. Fakat daha sonraki dönemde Yandex’e meydana getirilen saldırının boyutunun daha yüksek olduğu söylendi.

Buna ek olarak şirket, Asya’daki müşterisine Aralık ayında 3.25 Tbps ve 2.55 Tbps boyutunda 2 değişik denemenin daha yapıldığını söylemiş oldu. Naturel daha öncede benzer denemelerin yapıldığına dair haberler geliyordu. Fakat Kasım ayında düzenlenen 3.47 Tbps boyutundaki atak artık hem şirket hem de dünya tarihinde en büyüğü olarak kabul ediyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.