Microsoft Teams dil bariyerini ortadan kaldırıyor!

03.08.2022
Microsoft Teams dil bariyerini ortadan kaldırıyor!


Microsoft,Teams uygulamasına yeni bir özellik getirdiğini duyurdu. Galler hükümeti ile birlikte geliştirilen yeni özellik; kuruluşların ve devlet kurumlarının birden oldukca dilde toplantılara ev sahipliği yapmasını kolaylaştıracak. Böylece bilhassa internasyonal toplatılarda ortaya çıkan dil bariyeri problemininin çözülmesi planlanıyor.

Microsoft Teams, çeviri için gerçek tercümanlar kullanacak

Microsoft sunmuş olduğu yeni hususi durumunu resmi internet sayfası üstünden duyurdu. Buna bakılırsa tercümanlar tercüme yapmak suretiyle Teams toplantısı esnasında hazır bulunacak. Toplantıya katılanlar ise dinlemek istedikleri dili seçerek herhangi bir güçlük yaşamadan konuşulanları takip edebilecek.

Microsoft Teams, LinkedIn’e yönelik güncelleme alıyor


Microsoft Teams, LinkedIn’e yönelik güncelleme alıyor

Microsoft Teams için LinkedIn profillerini görüntülemeye olanak tanıyan bir güncelleme duyuruldu. İşte detaylar…

Bu yeni sistem ile birden oldukca dilde düzenlenen toplantıların verimlerinin büyük seviyede iyileştirilmesi hedefleniyor. Microsoft Teams’ın getirmiş olduğu bu yeni özellik, gerçek zamanlı insan tercümanlara yer verdiği için, toplantıların evvelde planlanmış olması gerekiyor.

Teams’de, katılımcılara gerçek zamanlı olarak dili seçme ve toplantı esnasında diller içinde geçiş yapma seçeneği de sunulacak. Tamamı, herhangi bir ek adıma gerek kalmadan Microsoft Teams uygulaması tarafınca desteklenecek.

Microsoft Teams’in yeni hususi durumunu Galler Hükümeti ile birlikte geliştirmesinin ardında önemli bir niçin yatıyor. Galler’de Galce ve İngilizce resmi dil olarak kabul edilmiş olduğundan birçok görüşmede yeni tercüme özelliğine gerek duyulabiliyor. Galli yetkili Glyn Jones, canlı tercümenin hükümetin işleyişi için oldukca önemli olacağını belirtiyor.

Yöresel yönetim, Teams’i 2020’nin başlarında kullanmaya başladı. COVID-19 salgını ile brilikte, çevirmenler toplantıyı Teams üstünden gözlemlemek ve bir telefon hattı üstünden çevirmek zorunda kalıyordu. Yeni geliştirilen bu sistem ile birlikte artık bu geçici çözüm ortadan kalkacak.

Pek oldukca firmanın üstünde çalmış olduğu ve hatta hâlihazırda sunmuş olduğu yapay zeka tabanlı çeviri sistemleri nerede ise tüm bölgelerde benimsenmiş değil. Teams tarafınca eklenen özellik, şu an için toplantıları oldukca daha kolay hale getirmenin kolay ve güvenilir bir yolu şeklinde görünüyor.

Peki siz Microsoft Teams’in dil bariyeri sorununu ortadan kaldırmak için izlediği yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.