Microsoft, teknolojileriyle NASA’ya yardım ediyor!

29.01.2022
Microsoft, teknolojileriyle NASA’ya yardım ediyor!


Microsoft, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri içinde bulunuyor. Şirket, birçok alanda etkinlik gösteriyor ve bu alanlarda en başarıya ulaşmış firmalar arasına giriyor. Her ne kadar bir oldukca kişi bilmese de şirket, uzay alanında da etkinlik gösteriyor.

NASA, geçtiğimiz yıllarda James Webb Uzay Teleskobu‘nu uzaya fırlatmıştı. Uzay teleskobuyla olan yazışma, sürekli olarak devam ediyor ve teleskop takip ediliyor. Bu takip sürecindeki yazışma rolünü NASA‘nın aksine Microsoft üzerine alıyor.

James Webb Uzay Teleskobu, çalışma noktasına ulaştı!


James Webb Uzay Teleskobu, emek harcama noktasına ulaştı!

Evrenin gizemini çözmek için fırlatılan James Webb teleskobu, konumlanacağını noktaya nihayet ulaştı. Peki şimdi bizleri neler bekliyor?

Microsoft, NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu ile iletişimini sağlıyor!

Microsoft, Azure Quantum teknolojisi yardımıyla NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’yla iletişimini sağlıyor. Azure Quantum, çeşitli kuantum çözümleri ve teknolojilerini içeren bir bulut hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Azure Quantum, uzay araçlarıyla dünyadaki merkezin yazışma zamanlamasını iyileştirmek amacıyla kullanılıyor.

NASA’nın Jet İtki Laboratuvar’ı (Jet Propulsion Laboratory), uzay aracıyla yazışma kurabilmek için Kaliforniya, İspanya ve Avustralya’da bir radyo anteni ağı bulunan Deep Space Network (DSN)‘i kullanıyor ve buradan iletişime geçiyor. DSN’de zaman planlanması fazlaca fazla sinyal alması ve çeşitli sıkıntılar sebebiyle fazlaca karmaşık oluyor.

DSN’nin dünya genelinde antenleri olduğundan dolayı uzay aracıyla sürekli yazışma kurabiliyor. Yalnız uzay görevlerinin sayısı ve uzaydaki araç sayısı arttıkça daha karmaşık hale geliyor kilit yazışma taleplerini karşılamak zor oluyor. Microsoft Azure Quantum tam da bu aşamada devreye giriyor ve zaman planlamasını kolay hale getiriyor.

Microsoft ekibi ilk olarak zaman planlamasına baktıklarında 2 saat benzer şekilde bir süre kaydettiler. Azure Quantum ile aynı işlem averaj 16 dakikaya indirildi. Buna ek olarak hususi bir çözümle birlikte bu süre 2 dakikaya da indirildi. Microsoft, bu sistemin uzay iletişimi üstünde tesiri olmasına karşın dünyadaki iletişimin de bu şekil teknolojilerle hızlanabileceğini düşünüyor.

Bu, Microsoft’un ilk kere uzay görevlerini hızlandırılmasına destek olduğu ilk iş değil. Bundan ilkin HoloLens 2 kulaklıkları yardımıyla NASA’nın 8 saat devam eden görevleri averaj 45 dakikaya indirilmişti. Uluslarası Uzay İstasyonu da veri işleme için Microsoft Azure kullanıyor. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.