Mısır hasadı lokal olarak başladı

24.08.2022
Mısır hasadı lokal olarak başladı


TMO, mısır hasadının ağustos ayının ilk yarısında lokal olarak başladığını, mısır üretiminin geçen yıla nazaran yüzde 3,7 artışla 7 milyon ton seviyesinde tahmin edildiğini deklare etti.

TMO duyurdu: Mısır hasadı lokal olarak başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ton başına 5 bin 700 TL olarak alım fiyatını açıklamış olduğu mısırda hasat başladı.

Izahat, Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) geldi.

DHA’nın haberine nazaran TMO’dan meydana getirilen yazılı açıklamada; mısır hasadının lokal olarak başladığı ve mısır üretiminde geçen yıla nazaran yüzde 3,7 artışla 7 milyon ton hasat tahmin edilmiş olduğu açıklandı.

“30 gün içinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak”

Üreticilerin, Ziraat ve Orman Bakanlığı’nca verilen mazot, gübre ve fark ödemesi desteklerini ek olarak almaya devam edecekleri belirtilen açıklamada, 2022 senesinde TMO tarafınca mısır alımlarında izlenecek politikalara ilişkin, “Ziraatçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edilmiş olduğu tarihten itibaren 30 gün içinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

TMO, üreticilerimizin iş bölgeleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım, mısır alımlarında da devam edecektir. Randevular web üstünden ‘www.tmo.gov.tr’ yada ‘buluşma.tmo.gov.tr’ adreslerinden alınabileceği şeklinde TMO iş yerlerinden bizzat müracaat edilerek alınabilecektir.” denildi.

“Alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için…”

TMO iş yerlerinde, pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacağı belirtilerek, “TMO’ya mısır teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için; Ziraatçi Kayıt Sistemi (ÇKS) bilgilerini güncellemeleri, randevularını kesinlikle almaları, ürünlerini buluşma alınan günde getirmeleri, anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı yada banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri, lisanslı depolara ürün teslim edecek üreticilerin bankadan elektronik ürün senedi (ELÜS) işlem emrine müsaade eden yatırım hesabı açmaları ve en yakın Türkiye Ürün uzmanlık Borsası (TÜRİB) acentelerine başvurarak (kimlik belgesi, yatırım hesabı ve ikamet adresi detayları ile beraber) TÜRİB’e üye olmaları, ürünün, iş yerlerimize ürün sahibi yada vekalet verdiği şahıs tarafınca getirilmesi gerekmektedir.” denildi.

Üreticilerin, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO web sitesinden, TMO iş yerlerinden ve ‘Alo Ürün Hattı’ndan alabilecekleri açıklandı.

TMO duyurdu: Mısır hasadı lokal olarak başladı #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.