Mobil mesajlaşmada ilk! Telegram, spoiler’a karşı harekete geçti – Teknoloji Pusulası

21.12.2021
Mobil mesajlaşmada ilk! Telegram, spoiler’a karşı harekete geçti – Teknoloji Pusulası


Sevilen anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, rakiplerinin hiçbirinde bulunmayan bir özellik geliştiriyor: Spoiler gizleme. Bilhassa Spider-Man: No Way Home’un gösterime girmesi sonrasında başta toplumsal medya olmak suretiyle mesajlaşma gruplarına kadar her yerde film hakkında sürpriz bozan ayrıntılar paylaşılmaya başlandı.

Üstelik bu durum yalnızca No Way Home’a hususi değil. Oldukca beklenen bir ekip ya da film gösterime girdikten sonrasında, onunla ilgili keyif kaçıracak bilgiler paylaşmak son zamanlarda büyük bir alışkanlık haline geldi. 500 milyondan fazla etken üyesiyle bu alışkanlığın en oldukça rastlandığı platformlardan kabul edilen Telegram, spoiler içeren mesajları ayırt etmek için çalışmalara başladı.

Telegram 8.3, mesajlardaki kontrolü artırıyor!


Telegram 8.3, mesajlardaki kontrolü artırıyor!

Telegram, 8.3 sürümüyle bir oldukca alanda yenilikler getirdi. Hafta aralıklarıyla çıkan bu ara güncelleme platforma kullanışlı özellikler ekliyor.

Telegram, spoiler içeren mesajın açılmasını isteğe bağlı hale getirecek

Reddit’te ortaya çıkan görüntü, Telegram’ın spoiler gizleme işlevinin emek harcama mantığı hakkında informasyon veriyor. Buna nazaran, yazdığınız mesajın üzerine basılı tuttuğunuzda o metni biçimlendirebileceğiniz seçenekler karşınızda çıkacak. Burada mesajın kalınlığını ve tipini değişim yapma seçeneklerinin yanı sıra, “Spoiler” butonu da yer alacak.

telegram

Böylece yazdığınız metin bir ekip ya da film hakkında sürpriz bozan ayrıntılar içeriyorsa onun spoiler bulunduğunu belirtebileceksiniz. Spoiler seçeneğini işaretleyerek gönderdiğiniz bildiri, Telegram tarafınca gizlenerek iletilecek. Eğer karşı taraf spoiler içerikli bulunduğunu bile bile okumak isterse, üzerine bir kez dokunarak orijinal metni görüntüleyebilecek.

Spoiler içerikli bildiri otomatikman gizlenmeyecek

Yeni özelliğin erken geliştirme aşamasındaki haline nazaran, Telegram spoiler içeren bir mesajı otomatikman gizlemeyecek. Bunun yerine, gönderilecek her metinde “Spoiler” butonuna dokunarak sürpriz bozan detay içerdiğinin belirtilmesi gerekecek. Bu da demek oluyor ki; kullanıcı bilhassa belirtmediği müddetçe sinir bozucu bu durum devam edecek.

Ek olarak Telegram, “Spoiler” seçeneği seçilerek gönderilen mesajlara uyarı da koymuyor. Özetlemek gerekirse yeni özelliğin platformda tam olarak oturması için kullananların alışması gerekiyor. Yalnız özellik nerede ise geliştirme aşamasında olduğundan, bu olumsuzluklar şimdilik nispeten kabul edilebilir. Genel kullanıma sunulduğunda ise daha verimli çalışacaktır.

Telegram’a ücretli abonelik seçeneği geliyor!


Telegram’a ücretli abonelik seçeneği geliyor!

Telegram CEO’su Pavel Durov, kanalında reklamları dönem dışı bırakacak abonelik hizmeti sunulacağını duyurdu. İşte detaylar…

Peki ya sizler Telegram’ın spoiler gizleme hususi durumunu iyi mi buldunuz? Diğeri mesajlaşma platformlarında ve toplumsal medyada da bu mi? Fikirlerinizi yorum alanına yazmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.