Mobil Oyun Nasıl Yapılır? Kolay mı?

12.06.2020
Mobil Oyun Nasıl Yapılır? Kolay mı?

Mobil oyun yapma konusu, mobil oyun şirketlerinin kazançlarının atması ile birlikte sıkça aranmaya başlandı. Gerek oyun endüstrisi olsun gerekse değişen dünya düzeni olsun, insanları farklı alanlara itmeye devam ediyor. Belki de bu alanlar içerisindeki en güzeli ‘’mobil oyunlar’’. Bu yazımızda mobil oyun nasıl yapılır? Sorusu çerçevesinde ufkunuzu açacak açıklamalarda bulunacağız.

Dünyanın dijitalleşmesi ile birlikte mobil telefon kullanım sayısı giderek artıyor. Şu an bile neredeyse telefonu olmayan yok diyebiliriz. Bu nedenden dolayı da mobil telefonu olan insanlar vakit geçirmek için çeşitli uğraşlar ile meşgul olabiliyor. Bunlardan birisi de mobil oyunlar. Mobil oyun yapmak, son yıllarda çok cazip bir hal aldı. Tabi ki bunun bir sebebi var; Mobil oyunların kazancı. Bu kazançlar, insanları mobil oyun yapma konusunda hırslandırabilir. Çünkü, cidden müthiş kazançlar elde edilebilir.

Mobil Oyun Yapma | Adım Adım

İlk olarak ne yapacağınıza karar verin? Tabi bunun öncesinde mobil oyun nasıl yapılır? Sorusunun cevabını iyice araştırın. Eğer, başarabilecekseniz bu işe başlayın.

Hazırladığınız plana uygun oyun motoru tercihinde bulunun

Oyun motoru tercihi yaparken faydalanabileceğiniz 3 adet oyun motoru bulunuyor. Bunlardan en çok bilineni Unity. Diğerleri ise Unreal Engine ve Game Salad.

Size gerekli olan programlama dillerini öğrenin,

Hangi tarzda bir oyun yapmaya karar verdiyseniz. Oyun motorunuza da karar verdiyseniz sırada programlama dili var. İlk olarak temel anlamda C# programlama dilini bilmeniz gerekli. Daha sonra da C++ dilini temel seviyede öğrenmelisiniz.

Düşündüğünüz projeye başlayın

Projeye başladıktan sonra gerisinin geleceğini unutmayın.  İlk işlemleri basit tutun ve her şeye basit grafikler ekleyin. Basit mekanikleri kodlamayı asla unutmayın.

Oyuna ait görselleri tasarlayın

2D görselleri tasarlamak istiyorsanız Illustrator ve Photoshop programları idealdir. Fakat, 3D oyun yapmak istiyorsanız 3ds Max ve Maya programlarını kullanabilirsiniz.

Artık oyunu uygulamaya koyun

Unutmamak gerekir ki Play store ve App Store’da binlerce oyun var. Sizin farklı bir şeyler ortaya koymanız sonucunda başarı gelecektir. Bu yüzdende projenize güvenin ve piyasaya sürün.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.