Modemde web ışığı yanmıyor! İşte çözümü

21.01.2022
Modemde web ışığı yanmıyor! İşte çözümü


İnternetin hayatımızın ortasına oturmasıyla birlikte modemler, bizim için eğer olmazsa olmaz bir araç haline geldi. Modemde sorun çıkması ise neredeyse dirimsel kıymet taşıyor. Bu yüzden, bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda, destek ekibini aramadan ilkin bir çözüm yönteminin olup olmadığını bilmek oldukça önemli.

Modem üstünde birkaç ışık mevcut ve bu web durumunu özetliyor. Bu ışıklardan en önemlisi de asla şüphesiz ‘Ethernet‘ ya da ‘İnternet‘ yazan ışık. Diğeri ışıklar, elektrik gücüne haiz olup olmadığınızı, bant genişliğini ya da modeme bağladığınız cihazlara erişim sağlanıp sağlanmadığını gösterir. Peki İnternet ışığı yanmazsa ne yapmak gerekir?

Bağlantı sorunlarına çözüm: Yeni Wi-Fi 6 teknolojisi neler sunuyor?


Bağlantı problemlerine çözüm: Yeni Wi-Fi 6 teknolojisi neler sunuyor?

Wi-Fi 6 Plus teknolojisini destekleyen HUAWEI AX3 Router, 3000 Mbps’ye varan hız kıymeti ile öne çıkıyor. İşte detaylar..

İnternet ışığı yanmıyorsa ne yapmak gerekir?

Modemde bulunan ışıklar web durumunu gösteriyor. Bu ışıklardan İnternet yazanı, kimi süre yanmıyor ya da aralıklarla yanıp sönerek kesintilere uğruyor. Hal bu şekilde olunca, verimsiz bir web gezintisi elde etmeniz oldukça ihtimaller içinde. Bilhassa birçok işin web üstünden halledildiği bir dönemde, sağlıklı bir modem bağlantısı büyük önem taşıyor.

İnternet ışığının yanmaması durumunda destek ekibine ulaşmadan ilkin uygulayabileceğiniz birkaç çözüm önerisini sizler için sıraladık. Böylelikle uzun vadeye kalmadan kolaylıkla internetinize kavuşabilirsiniz. İşte yanmayan web modem ışığı için çözüm önerileri…

Değişik cihazlarla internete bağlanmayı deneyin

İnternetinizde yaşanmış olan yavaşlama, kopma şeklinde durumlarda, ilk olarak var ise değişik bir bilgisayar ya da akıllı telefon ile bağlanmayı deneyip internetinizin durumunu öğrenebilirsiniz. Böylelikle bağlanılan cihazdan kaynaklı bir problem mi, yoksa modemle mi ilgili bulunduğunu tespit etmeniz daha kolay olacak.

Modemi tekrardan başlatın

Bundan önceki adımda netice alamadıysanız modemin üstünde bulunan Power (Güç Düğmesi) tuşuna basarak aleti kapatın. Derhal sonrasında modem üstünde bulunan kabloları çıkartıp 5 dakika kadar bekleyin. Arkasından kabloları doğru bir halde takıp modeminizi gene çalıştırın. Probleminin çözülüp çözülmediğini denetlemek için internete bağlanmayı deneyin.

Kablo bağlantılarınızı deneyin

Bu adımda ise modeme bağlı olan kabloları denetim etmeniz gerekiyor. Ilk olarak aleti kapatarak başlayın. Hepsinin doğru takılı olduğundan güvenli olmanız gerekiyor. Eğer hepsi doğru değilse, kullanım kılavuzundaki adımları takip ederek kabloları doğru yerlerine takının.

Derhal sonrasında kablolarda yıpranmış yada eskimiş olanlar var ise yenilemeniz gerekebilir. Tüm bu işlemlerden sonrasında modemi gene açabilirsiniz. İnternete bağlanmayı deneyerek probleminin çözülüp çözülmediğini deneyin.

DSL bağlantınızı deneyin

Kablolarımızın doğru takılı olduğundan güvenli olduktan sonrasında, modem üstünde bulunan DSL ışığının durağan(durgun) olmasını sağlamalısınız. Bundan güvenli olmak için birkaç işlem gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 • Bağlantı kablolarını deneyin.
 • Modemi ve bilgisayarı tekrardan başlatın.
 • Antivirüs yazılımınız var ise dönem dışı bırakın.
 • Windows Sorun Giderici’yi çalıştırın.
 • Değişik bir aygıt ile internete bağlanmayı deneyin.
 • DSL filtresi kullanmayın.
 • Modemin duvar prizine bağlı olduğundan güvenli olun.
 • Modemi değişik bir güç kaynağına bağlayın.
 • İnternetiniz ev telefonuna bağlı ise durağan(durgun) telefon sesini deneyin.
 • DSL bağlantısı yok” problemi için teknik servise danışın.

DNS ayarlarınızı değiştirin

Domain Name Server manasına gelen DNS ayarlarını değişim yapmak de yararlı olabilir. Bu işlemin amacı her internet sayfasında bulunan IP adresinden kurtulmamıza destek olmak. Bu sayede web erişimi sağlarken kullanılan IP adreslerine takılmadan web erişimine daha rahat şekilde ulaşabilirsiniz. Peki DNS ayarları iyi mi ayarlanır?

 • Denetim masasını açın. Ağ durumunu ve görevleri görüntüle simgesine tıklayın.
 • Mevcut web bağlantınızın üzerine tıklayın.
 • Özellikler butonuna tıklayın.
 • İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)‘ü seçin. Özellikler butonuna tıklayın.
 • Yeni DNS adresini girin. Tamam’a tıklayın.
 • Sonrasında web bağlantınızı denetim edebilirsiniz.

İnternet servis sağlayıcınızla iletişime geçin

Bu aşamaya kadar tavsiye edilen adımlardan hiçbirisi web erişiminizi düzeltmediyse son seçenek olarak web servis sağlayıcınızla (İSS) ile iletişime geçip teknik destek talep etmeniz gerekiyor. Kullandığınız web sağlayıcınızın kontakt numarasına kurumsal sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Bu çözüm önerileri işe yaradı mı? Bildiğiniz başka yöntemler var ise yorumlarda bizimle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir