Mozilla Firefox 20 yaşına girdi!

24.09.2022
Mozilla Firefox 20 yaşına girdi!


Eskisi kadar popüler olmasa da, günümüzde halen etken kullanıcıları olan Firefox, ilk sürümünü 23 Eylül 2002 tarihinde yayınlandı. Günümüze bakılırsa en eski tarayıcılarından Mozilla Firefox, 1 yaş daha büyüdü ve artık 20 yaşlarında. İşte detaylar…

Mozilla Firefox 20 yaşlarında!

Firefox, Mozilla Vakfı ve alt kuruluşu olan Mozilla Corporation tarafınca geliştirilmiştir. Firefox, Windows, MacOS, Linux, Android ve iOS işletim sisteminde kullanılabilirken, 23 Eylül 2002 tarihinde piyasaya sürdü ve böylelikle yaşamımıza girdi.

Mozilla Firefox 20 yaşında!

Mozilla Firefox, 20 yaşına girdi. 2009’da pazar payının %32,21’lik kısmını elinde tutan tarayıcı, eskiden oldukça popülerdi bir tek şu sıralar yalnızlığına terk edilse de halen kullanan bir kesim mevcut. 0.1 sürümünü Eylül 2002’de çıkaran Firefox, bugün itibariyle güncel olarak 100.0 sürümünde.

Netflix, Squid Game’in ilk sezonunda yayınlanmayan sahneyi paylaştı!


Netflix, Squid Game’in ilk sezonunda yayınlanmayan sahneyi paylaştı!

Yayınlandığı günden beri büyük izleyici kitlesine ulaşan Squid Game 2. sezonu yaklaşırken, ilk sezonundan silinen bir sahne yayınlandı.

Mozilla, Firefox’un doğum gününü 9 Kasım olarak belirlese de birçok kullanıcı ve internet sayfası, doğum gününü 23 Eylül olarak biliyor. Bunun aslolan sebebi de Firefox’un ilk sürümünün 20 yıl ilkin 23 Eylül’de yayınlanması olarak biliniyor.

Mozilla Firefox 20 yaşında!

Firefox hakkında acayip bilgiler

20. yaş gününü kutlayan Mozilla Firefox, uzun zaman içinde birbirinden acayip ve keyifli bilgilerle yaşamına devam etti. İşte Firefox hakkında acayip, bununla birlikte keyifli bilgiler:

  • Firefox, 2009 senesinde en popüler periyodunu yaşamıştı. %32,21’lik pazar payıyla 1 milyar indirmeyi geçti. Ek olarak dünyanın en popüler açık kaynaklı yazılımı olurken, unvanını halen elinde tutuyor.
  • Mozilla, ilk tarayıcısı olan Netspace’in kaynak kodlarını 1998 senesinde yayınlamaya başladı. Netspace’in 6 ve 7. sürümleri Mozilla’nın Application Suite teknolojisine inşa edilirken, 8. sürümü Firefox için geliştirilmişti. Bunun üzerine Netspace, popülerliğini yavaş yavaş yitirdi ve yerini Firefox’a bıraktı.
  • Mozilla Firefox, 3D oyun oynamayı destekleyen ilk tarayıcıydı.
  • Firefox, 23 Eylül 2002’de kullanıma sunuldu. Firefox ve Netspace aynı altyapı ile senelerce birbiriyle rekabet halindeydi. Aynı durum günümüzde de yaşanıyor. Google Chrome ve Microsoft Edge, Chromium altyapısıyla birbiriyle rekabet halinde.
  • Firefox, günümüzde %3.26’lık bir pazar payına haiz. Ek olarak Chrome, Edge ve Safari’den sonrasında en popüler dördüncü tarayıcı unvanına haiz.
  • Firefox, eklentiler ve tema özelliklerine haiz ilk tarayıcı oldu.
  • Mozilla, Firefox üstünden kırmızı pandaları izleyebileceğiniz bir web sayfasına ev sahipliği yapıyordu.
Mozilla Firefox 20 yaşında!

Pekala, sizler Firefox hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce halen kullanılabilir halde mi? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.