Murat Kurum: İstanbul’da riskli yapı bırakmayacağız

10.05.2023
Murat Kurum: İstanbul’da riskli yapı bırakmayacağız


Üsküdar’da vatandaşlara seslenen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1’inci Bölge Milletvekili Talibi Murat Kurum, İstanbul’da kentsel dönüşüm için meydana getirilen başvurulara değindi.

Murat Kurum: İstanbul'da riskli yapı bırakmayacağız

DHA

Seçim sürecinde yoğun bir programı bulunan adlardan biri de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Talibi Murat Kurum.

Megakent’in ilçelerini karış karış gezerek vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Kurum, yoğun ilgi görüyor.

Bakan Kurum, bugün Üsküdar’daydı.

Yavuztürk Mahallesi’ndeki mitingde konuşan Bakan Kurum, burada yapmış olduğu açıklamalarında kentsel dönüşüme vurgu yapmış oldu.

“İstanbul’da tek bir riskli yapı dahi bırakmayacağız”

“Biz bu aziz şehre, bu güzel şehrin güzel insanlarına her daim aşkla hizmet ettik” diyen Kurum, sözlerini şöyleki sürdürdü:

Şehirlerin şahı, şehirlerin sultanı İstanbul’umuza hizmet etmek bizim için daima büyük bir onur, büyük bir onur, büyük bir gurur olmuştur. 21 yılda bu kutlu şehri dev eserlerle, büyük hizmetlerle taçlandırdık. ‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ dedik ve İstanbul’da 700 bin konutumuzu dönüştürdük. Doğal olarak ki İstanbul’a kazandırdığımız eserleri hiçbir süre kafi görmedik. Şimdi ‘güvenli konutlar, rahat yuvalar’ diyoruz. ‘İstanbul’da 1 buçuk milyon konutluk yüzyılın dönüşümü’, ‘yarısı bizlerden, yarısı devletten’ diyoruz. 500 bini Avrupa yakasında, 500 bini Anadolu yakasında, 500 bini yerinde; toplam 1 buçuk milyon yeni konut yaparak İstanbul’da bulunan tüm riskli yapıları dönüştürüyoruz.

Dönüştüreceğimiz konutların maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılıyoruz. Bugün itibariyle İstanbul’umuzda yüzyılın dönüşümünde müracaat sayımız ne biliyor musunuz? Tam 640 bin bağımsız bölüm için müracaat yapılmış oldu. Üsküdarlı kardeşlerimiz de bu kampanyamıza teveccüh gösteriyor. Sizlere, Üsküdarlı kardeşlerimize geleceğimizin teminatı olan gençlerimize sözümüzdür. Bu şehirde hiçbir vatandaşımız güvensiz yapılarda oturmayacak. Bu şehrin hangi ilçesinde, hangi sokağında, hangi caddesinde olursa olsun tek bir riskli yapı dahi bırakmayacağız.

Bakan Kurum: İstanbul'da riskli yapı bırakmayacağız    #2

“Kentsel dönüşümün hızını kesen hisseli parsel sorununu da çözüyoruz”

Bakan Kurum, sözlerini şöyleki sürdürdü:

Üsküdar demek itimat, refah, mutluluk anlama gelir. Buraya her gelişimizde, mutlu olduk. Bizlere gönlünüzü açtınız, konuk ettiniz. Bizleri muhabbetle kucakladınız.  

Ikimiz de sayın cumhurbaşkanımızın komşularına, siz kıymetli Üsküdarlı kardeşlerimize hizmet etmekten, daima onur duyduk, 2016 senesinde Üsküdar’ımızın 16 Boğaz mahallesini kapsayan alanda bayındır planı tadilatlarını yaptık. Yurttaşlarımızın bayındır ve tapu sorunlarını çözdük. Yavuztürk ve Bahçelievler mahallelerinde yaşanmış olan iyelik sorunlarını çözdük. Yurttaşlarımıza tapularını teslim ettik. Şu an kentsel dönüşümün hızını kesen hisseli parsel sorununu da çözüyoruz. Fazlaca hissedarlı, büyük yüz ölçüme haiz parselleri küçültüyoruz. Bu kapsamda Yarısı Bizlerden Kampanyası’na dahil ettiğimiz Raskent ve Kayıkent Yapı Kooperatiflerini de dönüştürüyoruz.

Bakan Kurum: İstanbul'da riskli yapı bırakmayacağız    #1

“VAlidebağ korumuzu millet bahçesi olarak siz değerli ziyaretçilerimizin hizmetine sunuyoruz”

Mehmet Akif’ten Ferah’a, Cumhuriyet Kirazlıtepe’ye, Sultantepe’den Beylerbeyi’ne kadar Üsküdar’ımızın tüm mahallelerine hizmet ettik, yapıt verdik. Siz değerli ziyaretçilerimizin dualarını aldık, desteklerini aldık. Üsküdar’ımızda Çamlıca Cami çevresinde Kirazlıtepe ve Ferah mahallelerinde TOKİ’mizle 3 etapta kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Toplumsal donatılarıyla birlikte tam bin 873 güvenli, afetlere karşı dirençli konut inşa ediyoruz. Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde Emlak Konut’umuzla 2 etapta bin 122 yeni konut, 37 yeni iş bölgeleri inşa ediyoruz.

Bulgurlu Altınköy’de Emlak Konutumuzla beraber bir kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Libadiye’mize yarı olimpik havuz, kapalı otopark ve pazaryeri kazandırıyoruz. Validebağ Korumuzu naturel yapısını koruyarak millet bahçesi olarak siz değerli ziyaretçilerimizin hizmetine sunuyoruz. Kandilli ve Çengölköy’ümüze bir çocuk köyü ve millet bahçesi yapıyoruz. Biz; Üsküdarlı kardeşlerimize söz veriyoruz, sizlere söz veriyoruz, Üsküdar’ımızı fazlaca daha parlak bir geleceğe hazırlayacağız. En güzel yatırımları yapacağız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.