Mustafa Şentop’tan Yunanistan açıklaması: Güvenlik tehdidine dönüştü

13.09.2022
Mustafa Şentop’tan Yunanistan açıklaması: Güvenlik tehdidine dönüştü


TBMM Başkanı Şentop, Malta Temsilciler Meclisi Başkanı Angelo Farrugia ve beraberindeki heyetle Meclis’teki makamında bir araya geldi. Burada konuşan Şentop, Malta ile Türkiye parlamentoları arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesinin, ortak Akdeniz coğrafyası başta olmak suretiyle hem küresel, hem de bölgesel problemler içinde görüş alışverişinde bulunulmasına katkı sağlayacağını söylemiş oldu. Malta’nın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi 2023-24 periyodu geçici üyeliğine seçilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Şentop, Türkiye-AB ilişkilerine değinerek, AB üyeliğinin Türkiye için stratejik bir hedef olmaya devam ettiğini ve Türkiye-AB ilişkilerinin bel kemiğini katılım müzakerelerinin oluşturduğunu belirtti.

thumbs_b_c_b046bfdf6be9197f878e6275d04005ef

‘TÜRKİYE’NİN ÜYELİK PERSPEKTİFİ GÜÇLENDİRİLMELİ’

İçinde bulunulan jeopolitik sınamaların da Türkiye-AB iş birliğini ve Türkiye’nin AB üyelik sürecinin ilerletilmesini mecburi kıldığını kaydeden Şentop, sürecin geliştirilmesi için somut ve anlamlı adımların atılmasını isteyerek, “Bu çerçevede, daha çok gecikmeden ve ön koşulsuz şekilde; Türkiye’nin üyelik perspektifinin güçlendirilmesi, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi çalışmalarının başlatılması, iş birliği ve istişare mekanizmalarımıza tekrardan işlerlik kazandırılması, mevcut vize serbestisi sürecimizin sonuçlandırılması ve bu sağlanana kadar kolaylaştırıcı önlemlerin alınması, gene göç iş birliğimizin yeni gerçekler ışığında gözden geçirilmesi ve terörizmle mücadelede iş birliğimizin güçlendirilmesi benzer biçimde hususlarda çalışmalarımızı başlatmalıyız” dedi.

‘YUNANİSTAN MEYDAN OKUMAYI TERCİH EDİYOR’

Şentop konuşmasında, Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinerek, şunları söylemiş oldu:

“Komşu ülke Yunanistan’ın son dönemde Adalar Denizi ve Doğu Akdeniz’de gerginliği tırmandıran söylemleri ve kışkırtıcı eylemleri ülkemiz için artık bir güvenlik tehdidine dönüşmüştür. Türkiye olarak biz dış ilişkiler ve iş birliğinden yanayız. Görüşme ile sorunların çözülmesinden yanayız. Yunanistan ise iyi komşuluk ve dürüst diyalog yerine meydan okumayı tercih etmektedir. Yunanistan’ın Adalar Denizi’ni bir Yunan gölüne çevirmek istemesi kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Hava sahamızın ihlalleri ve uçaklarımıza yönelik tacizler de yoğun bir halde devam etmektedir. Bu tacizlerde Patriot ve Rus mamulü S-300 hava müdafa sistemlerini kullanmaya iş yapmaktadır. 22, 24 Ağustos ve 1 Eylül’de Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi’nin internasyonal hava sahasında NATO görevi ifa eden Türk uçaklarına S-300’leri kilitlemek suretiyle tacizde de bulunmuştur. Bu mevzuda biz hem NATO’da üye ülkeler olmak dolayısıyla hem de komşu ülkeler olmak dolayısıyla, görüşme kanalıyla bu sorunların çözülmesi yönünde görüş ve kararlılığımızı ortaya koyduk; fakat bu olmadığı takdirde Türkiye, sorunlarını ve bu meydan okumaları her türlü yöntemle çözebilecek kudrettedir.”

Görüşmenin peşinden Şentop ve Malta Temsilciler Meclisi Başkanı Farrugia, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında bombalanan alana karanfil bıraktı. Arkasından Şentop, konuk Meclis Başkanına Genel Kurul salonunu gezdirdi.

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kılıçdaroğlu'ndan ses getirecek 'gizli parti' açıklaması!Kılıçdaroğlu’ndan ses getirecek ‘gizli saklı parti’ açıklaması!
14 seçim anketinin ortalamasında çarpıcı sonuçlar14 seçim anketinin averajında çarpıcı sonuçlar
CHP liderinin masasındaki anket! Aradaki fark...CHP liderinin masasındaki anket! Aradaki fark…YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.